Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Sonbaharda Böcek İlaçlama

sonhabarda ilaçlama

Sonbaharda Böcek İlaçlama

Sonbahar ilaçlamasının önemi nedir?

Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte hava soğumaya ve ağaçlarda yapraklar dökülmeye başlar. Sonbahar mevsiminde birçok hayvan kış uykusuna hazırlanır. Fakat fareler ve hamam böcekleri gibi canlılar böyle bir kış uykusuna girme gibi bir durumları yoktur.

Böcekleri sonbaharda niye daha çok görüyoruz?

Bu tür canlıların kış uykusuna yatmak gibi bir durumları olmadığından dolayı, havaların soğumasıyla birlikte yaşayacak daha iyi bir ortam ararlar ve bu şekilde evlere daha çok yerleşirler. Burada bu canlıların evlere yerleşmesindeki en büyük amaç ısı kaybını minimuma indirgemeye çalışmalarıdır.

Evleri bu şekilde istila eden bu zararlı haşere ve kemirgenler, evlerdeki gıda maddelerine musallat olarak gıda ihtiyaçlarını buralardan karşılamaya çalışırlar. O yüzden bu tür ortamlar bu canlılar için oldukça değerli yerlerdir.

Tüm bu sebep ve etkenlerden dolayı haşere ve böcekleri sonbahar mevsiminde daha çok görebiliriz ve sonbaharda böcek ilaçlama önemli bir uygulama haline gelir. 

Sonbaharda Böcek İlaçlama
sonbaharda böcek ilaçlama
sonbaharda böcek ilaçlama

Kışın Böcek İlaçlama Yapılır mı?

Evet, sonbaharda böcek ilaçlama yapılır ve yapılmalıdır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi haşere ve böceklerin yaşam alanları genellikle sıcak ve nemli alanlardır. Bu tür uygun yaşam alanlarını bulan böcekler bu rahatlığın verdiği rehavetle kış aylarında da yazın olduğu gibi üremeye devam etmektedirler.

Öte yanda sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte sadece evlerde değil kamusal alanlarda da böcek, haşereler kanalizasyon borularının içinde uykuya geçerler. Buralarda profesyonel ilaçlama ekiplerince yapılacak çalışmalar sonrasında böcek ve haşerelerin özellikle de daha larva halinde iken etkisiz hale getirilmesi sağlanır.

Unutmayın. İlaçlama hastalıklar öncesinde alınacak tedbir açısından da gerekli bir önlemdir. Çünkü insan sağlığını tehdit ederek sürekli çoğalan bakteriler yapılacak profesyonel ilaçlama sayede ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bu yüzden tekrar yineleyecek olursak kışın böcek ilaçlama yapmak oldukça önemli bir konudur ve bu ilaçlama hizmeti bir ihtiyaç haline gelmiştir

Mevsimsel Böcek İlaçlama Yapmanın Önemi

Yaşadığımız bu güzel dünyamız üzerinde bizimle beraber yaşayan kimi zararlı kimi zararsız binlerce böcek türü bulunmaktadır. Bu yüzden çeşitli böcek türlerinin yaşam süreleri ve yaşam döngülerinin yanında birde üreme alışkanlıkları bile birbirinden tamamen farklı olabilmektedir. Konu ile bağlantılı olarak diyebiliriz ki, mevsimlere göre böcek popülasyonunda değişkenlik olsa da bazı mevsimlerde özellikle sıcak aylarda görülen böcek sayısı da daha fazla olmaktadır. Ortamdaki sıcaklığa göre kendine yaşam alanı yaratabilen böcekler uygun ortamlarda kış aylarında da yaşamlarını hız kesmeden devam ettirebilirler.

Tüm bu nedenlerden dolayı ev, işyeri veya bahçeleri düzenli olarak ilaçlatan kimseler bu periyotları sonbahar ve kış aylarında da devam ettirmelidirler. Sonbaharda böcek ilaçlama önemli ve ciddi bir konudur.

Ev ilaçlama ile bahçe ilaçlama arasındaki fark nedir?

Ev ve bahçe ilaçlama uygulamaları birbirinden farklı uygulamalardır. Bu iki ortamda da ilaçlama uygulaması yaparken farklı yöntemler uygulanır. Bahçe ilaçlama uygulaması açık havada yapılacağından dolayı ilaçlamada dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Bu hususları sırası ile belirtmek gerekirse; havanın rüzgârlı olup olmaması, hava sıcaklığı, kullanılan ilacın bitkilere veya hayvanlara zarar verme gibi birçok olasılık göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu varyasyonlar ile birlikte konuyu ele aldığımızda diyebiliriz ki, park ve bahçe gibi kamuya açık alanlarda sonbaharda böcek ilaçlama uygulaması yapmak zor ve bir o kadar da zahmetli bir iştir.

Öte yandan zararlı böcek ve haşerelerin türünü belirleyerek bu belirlediğiniz türlere etki etmesi için doğru ilacı tespit ederek uygulanacak ilaçlama yöntemini de doğru bir şekilde uygulamak ve tüm bunları yaparken sağlığınızı tehlike altına sokmadan ilaçlama uygulamasını gerçekleştirmek ciddi bir tecrübe, uzmanlık ve deneyim isteyen bir iştir.

Peki ev haricinde bahçeye zarar veren canlılar nelerdir?

Bahçeye zarar veren canlılar kırmızı örümcek, ağ kurtları, yaprak bitleri, koşniller ve kabuklu bitler gibi zararlılardır. Bahçe bitkilerini bu zararlı haşere ve böceklerden hem korumak ve hem de bitkilerde oluşabilecek hastalıkları önlemek adına belirli mevsim ve tarihlerde ilaçlama yaptırılmalıdır. Mevsimsel ilaçlama önemlidir.

Siz işi uzmanına bırakın ve arkanıza yaslanın. Bırakın konunun profesyonelleri sizin için ilaçlama uygulamasını en doğru ve etkili bir şekilde yapsınlar. Bu bağlamda profesyonel haşere ve böcek ilaçlama firmalarından destek almak akılcı bir çözüm olacaktır.

Ev ilaçlama, bahçe ilaçlama veya işyeri ilaçlama gibi uygulamalarımızda kullandığımız böcek ilaçları Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü onaylıdır. Sonbaharda böcek ilaçlama sonrasında herhangi bir leke ve koku gibi olumsuz izler bırakmaz.

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

1 Yorum

commenter

Sümeyra

31 Aralık 2022

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Cevap Yazın

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli