Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Bahçelerde ve Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Tarla, Bağ ve Bahçelerde Kırmızı Örümcek Akarlar

Akarlar olarak da bilinen kırmızı örümcekler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük zararlılardır. Kırmızı örümceklerin vücutlarında farklı şekil ve büyüklüklerde kıllar, dikenler ve tüyler bulunmaktadır. Şimdi tarlada, bahçelerde ve evde kırmızı örümcek neden olur konularını detaylı olarak anlatmak ve sizleri en iyi bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz.

Küçük Kırmızı Örümcekler ne yer?

Minik kırmızı renkli akarlar yani kırmızı örümcekler bitki üzerindeki yapraklar ile beslenirler. Kırmızı örümcekler dünya üzerinde bir çok bitki üzerinde olması istenmeyen bitkilere zarar veren ve bu yüzden korkulan zararlı canlılardan biridir. Kırmızı örümcek akar yoğunluğu kuru ve ılık iklim koşullarında çok hızlı bir şekilde artabilir.

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Kırmızı örümcekler zararlı mıdır?

Kırmızı örümcekler evlerde olduğu (ki burada evde kırmızı örümcek neden olur sorusuna da cevap bulacağız) kadar tarla, bağ ve bahçelerde de üreticilere zorluklar yaşatmaktadırlar. Bu bağlamda kırmızı örümcekler ağaçların yapraklarında bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler ve sonrasında zehirli madde salgılayarak bitki ve ağaçlara zarar verirler.

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur

Kırmızı örümcek nasıl anlaşılır?

Kırmızı örümcek akarlar çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olduklarından dolayı fark edilmeleri çok zor olur. Kırmızı örümcek akarlar üzerinde incelemeler yapan bilim insanları, bu zararlıların şekillerinin yumurta veya armut biçiminde olduğunu belirlemişlerdir. Çoğu kırmızı örümcek akarın üst kısımları kabarık olduğu fakat bazılarının ise düz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca derilerinde farklı şekil ve büyüklüklerde tüyler, kıllar ve dikenler bulunmaktadır. Kırmızı örümcek akarların varlığı ancak onların bitkilere verdikleri zarardan sonra anlaşılır. Zarar gören yapraklar kurşun veya gümüş rengini alarak kendilerini belli ederler ve bu yapraklar zamanla dökülürler. Bu şekilde zarara uğrayan meyve bahçelerinde bulunan ağaçlardaki meyve verimi yıldan yıla düşerek kendini gösterir.

Kırmızı örümcek akar çeşitleri nelerdir?

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur
Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur, Avrupa Kırmızı Örümceği
Avrupa kırmızı örümceği olarak bilinir ve bilimsel adı Panonychus ulmi Koch:

Ergin dişileri koyu kırmızı renklidir ve yuvarlak şeklinde dolgun bir vücuda sahiptir. Avrupa kırmızı örümcek akarlar ağ yapmazlar. Kışı aylarını yumurta halinde ağaçların dallarında geçirirler. İlkbahar aylarında nisan başından itibaren yumurtalarından çıkan larvalar taze sürgünlere saldırarak ekinlere ve bitkilere zarar verirler.

Akdiken akarı olarak bilinen bu kırmızı örümce türünün bilimsel adı Tetranychus viennensis Zacher:

Bu türlerin dişileri kırmızı renkte olup yapısal olarak oval şeklinde ve tombul canlılardır. Yapraklarda çok yoğun bir ağ örerler.

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur
Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur, İki noktalı Kırmızı Örümcek
Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur
Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur, Yassı Akar
İki noktalı kırmızı örümcek olarak bilinene kırmızı örümceğin bilimsel adı Tetranychus urticae Koch:

Bu kırmızı örümceğin rengi yeşilimsi sarı veya kahverengimsi yeşildir. Vücut bölümünün ortasına yakın bir mesafedeki iki tarafta birer tane siyah renkte büyük benek bulunur. Yapraklarda çok yoğun ağ örerler.

Meyve kahverengi akarı olarak bilinir ve bilimsel adı Bryobia rubrioculus Scheut:

Bu kırmızı örümcek türlerinin erişkin olanları kırmızı, kahverengi ve yeşil karışımı renktelerdir. Tepeden bakıldığında üstü düz olarak görünün ve karın kısmı şişkin olan bir canlıdır. Sırtta belirli biçimlerde çizgiler bulunur. Vücut kılları ise tıpkı bir yaprak şeklindedir. Yapraklarda ağ yapmazlar.

Yassı akar olarak bilinen ve bilimsel ismi Cenopalpus pulcher C.-F:

Erişkin olan dişi türlerinin vücudu oval ve yassı şeklindedir. Renk olarak ise kiremit veya daha koyu kırmızı renktedirler. Vücudu tepeden gözlemlendiğinde sırt kısmında vücudu yatay olarak ikiye bölen belirgin bir çizgi görülür. Sırtında bulunan kılları ise kısadır ve diken gibidir. Yapraklarda çok az ağ örerler.

 

Evde Kırmızı Örümcek Neden Olur?

Aslında huzur içinde yaşadığımız evlerimiz gözle görülemeyecek kadar ufak olan kırmızı örümcek akarlar tarafından her zaman tehdit edilen ortamlardır. Diğer ismi ile mayt veya mite adı verilen bir böcek türü olan bu zararlı canlılar insanların uzun süre bulunduğu ve ortam ısısı 20-30 °C olan, nemi ise % 60 ila %70 civarındaki ortamlarda yani evlerimizde yaşayabilmektedirler.

Evde Kırmızı Örümcek Nasıl Yaşar?

Öncelikle belirtmeliyiz ki bilim insanları tarafından araştırılarak buldukları sonuçlara göre en önemli ev içi alerjen olarak nitelendirilen kırmızı örümcek ev tozu akarları evde yaşayan insanlardan dökülen ölü deri hücreleri, dökülen saç kılları ve saçlardan dökülen kepekler, vücuttan dökülen kıllar ve diğer organik maddelerle beslenerek hızla çoğalmaktadırlar. Bu şekilde beslenen kırmızı örümcek akarların vücut proteinleri ile dışkıları ev tozuna karışarak hem insanların derilerine yapışır ve hem de solunum yolu ile insanlarda astımdan bronşite, alerjik nezleden egzamaya kadar pek çok rahatsızlıklar meydana getirirler. Özellikle de çocuklar üzerinde olumsuz etkini daha fazla göstermektedir.

Evde Kırmızı Örümcek Evde Nerelerde Bulunur?

Başta da belirttiğimiz gibi miteler insan başta olmak üzere hayvan ve diğer canlıların yaşadığı her ortamda rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Kırmızı örümcek akar mite canlıları özelikle de tozlu ve pis ortamlarda bulunmayı daha çok severler. Bu yüzden kırmızı örümcekler evlerdeki halılarda, tozlu olan her türlü mobilyaların üzerlerinde ve diğer ev eşyaları içine kolaylıkla yerleşirler. Ayrıca maytlara yatak odasında kullandığımız yorgan, yatak ve yastıklarda da rastlamak mümkündür. İşte bu aşamada şunu diyebiliriz ki, bazen vücudumuzda iğne batması gibi duyular hissedebiliriz. İşte bu türden batma hisleri evlerde bulunan kırmızı örümcek akar maytlardan kaynaklanabilir.

 

KIRMIZI ÖRÜMCEK İLAÇLAMA

Akar Mite İlaçlama

Bariyer ilaçlama olarak İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakasındaki pek çok ev ve iş yerinde profesyonel olarak kırmızı örümcek ilaçlama yani akar mite ilaçlama yaptık.

Çoğu hekimlerinin yönlendirmesi sonucu evinde veya işyerinde kırmızı örümcek ilaçlama yaptırmak isteyen siz değerli müşterilerimize ilaçlama öncesinde detaylı bilgi verdikten sonra vereceğimiz hizmetten yararlanmak istediler. Sonuç olarak yaptığımız kırmızı örümcek akar mayt ilaçlamaların sonunda tüm müşterilerimiz çalışmalarımızdan duydukları memnuniyetlerini belirttiler.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli