Anadolu: Çamlık Mh. Nimet Sk.
No:12 /A Çekmeköy/İstanbul

Avrupa: Yenimahalle Cengiz Sk.
No:21/A Küçükçekmece/İstanbul
+90 216 641 93 93

+90 212 877 00 87

Koronavirüs

koronavirüs covid-19

Koronavirüs ‘Covid-19’

Corona (Koronavirüs ‘Covid-19’ ) Virüsü Nedir?

Corona (Koronavirüs ‘Covid-19’ ) virüsü insanlara bulaşmadan önce genellikle hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubundandır. Çok nadir denebilecek durumlarda ki bu bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, Koronavirüs ‘Covid-19’  hayvanlardan insanlara da bulaşabilirler.

Koronavirüs ‘Covid-19’  pandemisi olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan benzetmek gerekirse Amerika’nın silikon vadisi diyebileceğimiz Vuhan’da ortaya çıkan korona virüs salgınıdır.

Korona virüsü bulaştığı hastalarda belirli bir nedene bağlı olmaksızın gelişmektedir ve tedavi ile bulaştığı kişilerde aşı tedavsine cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni bir Koronavirüs ‘Covid-19’  salgınıdır.

Kişiden kişiye bulaşabilen korona virüsün bulaşma ve yayılma oranı 2020 Ocak ortasından itibaren büyüme göstermiştir. Korona virüs İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerinde yaşanan kişilerde rapor edilmeye başlanmıştır. Hızla ilerleyen korona virüsü Dünya Sağlık Örgütü tarafından artık 11 Mart 2020 tarihinde küresel salgın olarak ilan edildi. 13 Mart 2020 tarihinden itibaren Avrupa’nın artık Koronavirüs ‘Covid-19’  salgınının merkez üssü haline geldiği bildirildi.

 

koronavirus-covid-19
koronavirüs covid-19

 

Koronavirüs ‘Covid-19’ semptomları

Virüs ile insanlar arasındaki temastan semptomların oluşmasına kadar geçen sürenin ortalama 2 ila 27 gün sürdüğü Koronavirüs ‘Covid-19’  hastalığında belirtilerin ortaya çıkmadan önce de bulaşıcı olduğuna dair bazı kesin olmayan kanıtlar bulunmaktadır. Buna mukabil Koronavirüs ‘Covid-19’  hastalık semptomları arasında yüksek ateş, öksürme ve nefes almada güçlük çekmek olup Koronavirüs ‘Covid-19’  ölüme de sebebiyet verebilmektedir.

 

Koronavirüs ‘Covid-19’ yayılma haritası

Koronavirüs ‘Covid-19’  hastalığının yol açtığı ilk ölüm 9 Ocak 2020 tarihinde olmuştur. Yapılan bilimsel çalışmalar Koronavirüs ‘Covid-19’ ün hali hazırda daha çok kişiye bulaştığını fakat bu kişilerde bulaşan Koronavirüs ‘Covid-19’ ün henüz tespit edilmediğini tahmin etmektedir.

Koronavirüs ‘Covid-19’ ün Çin dışında gerçekleşmiş ilk bulaşma vakası Vietnam’da bir babadan oğluna geçmesi şekilde meydana gelmiştir. Öte yandan bir ailenin rol oynamadığı ilk bulaşma vakası ise 22 Ocak’ta Almanya’nın Bavyera eyaletinde Çinli bir iş adamından Alman bir adama bulaşması ile yaşanmıştır.

 

koronavirus-covid-19
koronavirus covid-19, yayılma haritası

Koronavirüs ‘Covid-19’ ten Çin dışında gerçekleşen ilk ölüm ise Filipinler’de 1 Şubat 2020 tarihinde, COVID-19, Influenza B ve Pnömokok’un bulaşmış olduğu bir adamın hayatını kaybetmesi ile meydana gelmiştir.

Ülkemizde de 65 yaş ve üstü kişilerde uygulanan sokağa çıkma yasağı ile önlem alınmasına ek olarak  Çin’nin Hubei eyaletindeki 57 milyon kişinin yaşadığı 16 şehirde de tam veya kısmi karantina uygulanmıştır. Karantinaya alınan bu kentlerdeki tren, uçak ve uzun süreli otobüs seferleri de durdurulmuştur. Koronavirüs ‘Covid-19’  salgın korkusu nedeni ile yeni yıl etkinlikleri iptal edilerek turistik yerler de kapatıldı. Koronavirüs ‘Covid-19’  sebebi ile Hong Kong da alarm seviyesini en üste çıkarıp okulları şubat ortasına kadar tatil etti.

 

Koronavirüs ‘Covid-19’ tedbirleri

Koronavirüs ‘Covid-19’ ’den  korunma için yapılabilecekler

Henüz Koronavirüs ‘Covid-19’  salgınına karşı koruma sağlayacak herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Öte yandan MERS aşısı için deneme süreçleri devam etmektedir. Koronavirüs ‘Covid-19’ ’den korunmak adına kişisel olarak alınabilecek basit önlemler oldukça faydalı olacaktır. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütünün tavsiyeleri doğrultusunda Koronavirüs ‘Covid-19’ ’den korunmak için yapılabilecekler şu şekildedir;

  • Enfekte olmuş yani koronavürüs’e yakalanmış kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekmektedir.
  • El hijyenine normal bir güne nazaran olabildiğince dikkat etmenin ve sık aralıklarla elleri en az 20 saniye olmak kaydı ile sabun ve su ile yıkamak gerekmektedir. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmak gerekmektedir. Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra elleri mutlaka yıkamak gerekmektedir.
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmak gerekmektedir.
  • Koronavirüs ‘Covid-19’ ’e yakalandıysanız yani Koronavirüs ‘Covid-19’  ile enfekte olduysanız, diğer kişiler ile mesafeyi korumak, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılması oldukça önemlidir. Kağıt mendilin bulunmadığı bu gibi durumlarda dirsek içinin kullanılması gerekmektedir.
  • Bu zamanlarda mümkün olduğunca bir yere dokunulmamalı, eğer dokunulacak ise dirseklerden yardım alınmalıdır.
  • Ellerin mümkün olan her fırsatta yıkanmasının ve ellerin gözler, burun ve ağız bölgesine dokunulmaması gerekmektedir.
  • Koronavirüs ‘Covid-19’  taşıyan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

 

Kişisel önlemlerin haricinde dezenfekte olmak adına profesyonellerden yardım almanızda çok önemli bir durumdur. Bu bağlamda Bariyer Pest Kontrol İlaçlama olarak Koronavirüs ‘Covid-19’  salgınından korunmanız adına bulunduğunuz ortamların, evinizin veya işyerinizin, hastanelerin Koronavirüs ‘Covid-19’ ’e ve diğer bakterilere karşı dezenfekte edilmesi için profesyonel olarak uzman ekiplerimizce hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

 

Did You Like This Post? Share it :

6 yorum

commenter

Gamze

6 Ekim 2022

bu kadar mı farkeder deniyor ya, işte bende diyorum, bu kadar mı farkeder. teşekkür ederiz bariyer ilaçlama.

Reply
commenter

Zeynep

3 Mart 2023

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yorum yazmak için biraz bekledim. sonucu görmek istedim. evimde sürekli gördüğüm gümüşcün böceği, solucan ve kırkayakları haşereler artık yok oldular. hepsini ölmüş olarak buluyorum. Ayrıca ilaçlama sonrasıda bir sorun yaşamadım. BAriyer ilaçlama ekibine teşekkürlerimi iletirim.

Reply
commenter

Serdal

4 Haziran 2023

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Reply
commenter

Esra

1 Temmuz 2023

Koronavirüs bu konuda geyat başarılı bir ilaçlama firması. tecrübe ettim. tavsiye ederim.

Reply
commenter

Ela

29 Mayıs 2024

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

Esin

18 Haziran 2024

Hızlı ve güvenilir bir hizmet aldık. Çok memnun kaldık. Tavsiye ederim.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli