Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Sivrisinek İlaçlama

sivrisinek ilaçlama

Sivrisinek İlaçlama ve Sivrisinek İle Mücadele

Sivrisinek Isırığını Hafife Almayın

Havaların ısınması ile birlikte yaz aylarının rahatsız edici unsurlarından olan sivrisinekler, başta taşıdıkları Batı Nil Virüsü, diğer bulaşıcı hastalıkların ve diğer virüslerin etkisi ile toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sivrisinekler virüs taşıyan kuşların kanını emerek beslenirler ve artık onlarda bir taşıyıcı canlılar haline gelirler. Daha sonra taşıyıcısı oldukları bu virüsleri de, ısırdıkları insanlara ve hayvanlara bulaştırırlar.

Sivrisinek ısırmasından sonra insanlarda Batı Nil ateşi hastalığı görülmektedir. Batı Nil Ateşi Hastalığı arbovirüs grubunda yer alan virüslerin neden olduğu bir hastalıktır.

 

Batı Nil Ateşi Hastalığı Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir

Batı Nil Ateşi hastalığı genelde hafif belirtileri olmaktadır ve hafif olarak geçirilmektedir. Fakat bazı kişilerde şiddetli belirtileri de görülebilmektedir. Batı Nil Ateşi Virüsü bulaşan %1’den az kişilerde bu hastalık, ensefalit yani beyin iltihabı veya menenjit yani beyin ve omurilik zarı iltihabı gibi ciddi bit nörolojik hastalıklara sebebiyet verebilmektedirler.

Bahsettiğimiz bu nörolojik hastalıkların belirtileri ise şu şekilde olmaktadır; Bulaşan kişilerde meydana gelen şikayetler sırası ile baş ağrısı, ense sertliği, oryantasyon bozukluğu, yüksek ateş, komaya girme, vücutta meydana gelen titremeler, kendini gösteren nöbetler veya felç olarak sıralayabiliriz. Son yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlara göre bu ağır hastalıktan kurtulmak, birkaç hafta bazen de aylar sürebilmektedir. En kötüsü de bazı nörolojik hasarlarda bu durum kalıcı olabilmektedir. Tüm bu anlattığımız bulgulara göre Batı Nil virüsüne bağlı olarak gelişen bu nörolojik tabloda hastaların ortalama %10’luk kısmı maalesef hayatlarını kaybetmektedirler. Öte yandan diyabet, hipertansiyon, kanser ve böbrek hastalıkları gibi bazı sağlık sorunları yaşayan kişiler daha büyük bir risk altında bulunmaktadırlar.

 

Sivrisineklere Bağlı Bu Hastalıktan Korunmak için Neler Yapılabilir?

Yapılması ve alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralayarak açıklayabiliriz;

Hastalıktan korunmak için sineklerden uzak durun

Buraya kadar bahsettiğimiz bu Batı Nil Ateşi hastalığından korunmak adına ve hastalık bulaştıktan sonra tedavi etmek için kullanılan herhangi bir aşı maalesef bulunmamaktadır. Bunun yanında Hastalık sonrası meydana gelen ağrı gibi bazı belirtilerin etkisini azaltmak adına ve yüksek ateşi düşürmek adına ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanılmaktadır.

Batı Nil Ateşi hastalığının belirtileri hafif olan kişilerin bir kısmı kendiliğinden iyileşir, belirtileri daha yoğun olduğu bazı kişilerde ise süreç birkaç hafta kadar sürebilmektedir. Bunun yanı sıra daha ciddi olan vakalı olan hastaları da genellikle tıbbi bakım ve destekleyici tedaviler için hastaneye yatırmak gerekmektedir.

Sivrisinek ilaçlama yapılmalıdır

Sivrisinekler kan emici bir uçan haşere sınıfında bulunan böcek türüdür. İnsanlara ve hayvanlara kan yoluyla başta Batı Nil Ateşi olmak üzere bir takım hastalıkları bulaştırabilmektedirler. Kan emme olayı özellikle dişi sivrisinekler için üreme aracıdır. Bu yönden bakıldığında insan sağlığı açısından bu olay oldukça tehlikelidir. Sivrisineklerin bu türden yıkıcı etkilerinden korunmak adına sivrisinek başta olmak üzere bu türden tüm kan emici haşerelerle profesyonel ve etkili mücadele yürütülmesi oldukça önemli bir hal almaktadır. Yapılacak bu mücadele hem insan hem de hayvan sağlığını korumak için son derece önemlidir.

 

Evde Sivrisinek İlaçlama Hizmeti
Evde Sivrisinek İlaçlama Hizmeti

Sinek ilaçlama ne zaman yapılır?

Sivrisinek ilaçlaması aslında uzun bir süreçtir. İlaçlama işlemleri şubat sonundan itibaren kasım ayına kadar belirli aylık periyodlar halinde gerçekleştirilmesi gereken bir ilaçlama uygulamasıdır. Öte yandan sivrisinekle mücadelede kapsamında yapılacak sivrisinek ilaçlama için en uygun zaman dilimi, bu türden uçan haşerelerin daha çok aktif oldukları akşamüzeri ile gündüzün ilk saatleridir.

Sivrisinek ilaçlama zamanı

Sinek ve sivrisinek ilaçlama uygulamaları belirli periyodlarda düzenli olarak yapılması gereken ciddi ilaçlama işlemleridir. Bariyer ilaçlama olarak sivrisinek ilaçlama çalışmalarımız sayesinde uçkun, larva, karasinek ve sivrisinek gibi zararlı uçan haşerelere karşı mücadelemizi etkin bir şekilde yapmaktayız.

Sivrisinekler uçkun döneminde suyun altında artık yumurtalarından çıkmaya başlar ve sonrasında havaların da iyiden iyiye ısınması ile birlikte yüzeye çıkmaya başlarlar. Bu aşamada şubat ayı başında başlayan sivrisinek mücadelesi kapsamında sivrisinek ilaçlama uygulamaları kasım ayı sonuna kadar devam etmektedir.

 

Sivrisinek ile Mücadele

Sivrisinek ile mücadele kapsamında sivrisinek üreme alanlarını ortadan kaldırmak birinci önceliktir. Bu sebepten dolayı bu üreme alanlarında çalışmaya başlanır. Bu üreme alanları genelde sizin fark etmediğiniz veya önemsemediğiniz yerler olan kovalar, su yuvaları, eski lastikler ve tıkalı oluklardır.

Unutmayın ki, sadece birkaç litre suyun biriktiği alanlar önemli sayıda sivrisinek üremesi için yeterli alanlar olabileceğini unutmayın. Örnek olarak bahçenizde bulunan durgun suyu yok etmek veya uzaklaştırmak, oluşabilecek sivrisinek popülasyonlarını azaltmanıza yardımcı olabilecek ilk adımdır ki bu da sorunu tamamen çözmez.

Sivrisinekler popülasyonu sadece sizin alacağınız tedbirler ile önlenemez aynı zamanda komşunuzun bahçesinde veya ortak kullanım alanı olan caddede kolayca oluşabilir ve sivrisinekler buralarda kolay bir şekilde üreyebilirler. Öte yandan yetişkin sivrisineklerin bölgedeki üreme alanlarından bağımsız olarak evinizi ve bahçenizi işgal etmesi de kuvvetle muhtemeldir.

sivrisinek ilaçlama
sivrisinek ilaçlama

Bu türden yetişkin sivrisineklerden kurtulmak için yapılacak ilaçlama yerleri, çalılar ve çalılık yaprakları, uzun otlar, yaprak kalıntılarının olduğu gölgeli alanlar, gölgeli ağaçların alt alanları sivrisinek ilaçlaması yapılacak başlıca alanlardır.

Sivrisinek ile mücadele kapsamında yapılacak olan ilaçlama uygulaması sadece sivrisineklere odaklı sivrisinek ilaçlama uygulamasıdır. Sivrisinek ilaçlama uygulaması insanlar balta olmak üzere evcil hayvanlara hatta bal arıları gibi değerli böceklere zarar vermez. Sivrisinek ilaçlama da kullanılan ilaçlar yağmura karşı 30 gün dayanarak koruma sağlayacak şekilde ayarlanabilir.

Uygulama yapılacak alanların farklılıklarına göre kullanılacak ilaçlarda etki mekanizmalarına göre farklılıklar gösterebilir. Şöyle ki kullanılacak bazı ilaçlar ile sivrisinek yumurta sayısını azaltılması hedeflenirken bazı ilaçlar ile de sivrisineklerin büyümesi önlenir.

Bariyer ilaçlama olarak kullandığımız tüm ilaçlar başta T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylıdır. Unutmayın ki bu alanda uzman olmayan kişilere yaptırdığınız ilaçlamalar ile yarardan çok insanlara ve çevreye zarar verir.

Bu açıdan Bariyer İlaçlama bünyesinde bulunan uzman ekibi sayesinde sivrisinek ilaçlama uygulamaları gibi geniş saha çalışma tecrübesi gerektiren alanlarda çalışma tecrübesine ve yetkinliğine sahiptir.

Sinek ve sivrisinek ilaçlama ve sivrisinek mücadelesi için bizi arayabilir ve bizden geniş kapsamda bilgi alabilirsiniz. Sivrisinek ilaçlama da 7/24 destek ve hizmet için Bariyer İlaçlama yanınızda.

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

1 Yorum

commenter

TUBA

26 Kasım 2021

Gelen arkadaşlar son derecede kibar ve işinde profesyonel ve çok iyi bilen kişilerdi. Ben ilaçlama hizmetinden çok memnun kaldım.

Cevap Yazın

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli