Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Aedes Aegypti Sivrisineği Zika Virüsünü Bulaştırır - Bariyer İlaçlama

Aedes Aegypti Sivrisineği nedir?

Doğada pek çok sivrisinek türü bulunur. Sivrisineğin yalnızca Aedes aegypti türlerinin Zika virüsünü bulaştırdığı ortaya konmuştur.

Aedes aegypti sivrisineği beyaz işaretlere ve çizgili bacaklara sahip küçük siyah renkli bir sivrisinektir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, Aedes aegypti sivrisineği dünyanın belirli kısımlarında Zika virüsü, dang humması, chikungunya virüsü ve sarıhumma virüsünü bulaştırmaktadır.

Bir yetişkin dişi Aedes aegypti sivrisinek her yumurtlamada 100 ila 200 yumurta bırakır. İki hafta ile bir aylık yaşam süresi boyunca, 5 defaya kadar yumurtlama yapabilir.

Aedes aegypti  yumurtalarını su birikintilerine (evin etrafındaki su olukları, kaplar, saksılar, ağaç delikleri ve eski lastikler içindeki sulara) bırakır. Bu nedenle, ev etrafında biriken suyu haftada iki kez ortadan kaldırmak gerekir.

Aedes aegypti sivrisinekleri ömürleri boyunca 400 metre veya daha az olmak üzere fazla uzağa uçmazlar.

Aedes Aegypti Sivrisineği Neden Isırır?

Aedes aegypti sivrisineklerinin sadece dişi olanları ısırır. Yetişkin Aedes aegypti sivrisinekleri özellikle sabah erken saatlerde ve alacakaranlıkta olmak üzere gün içinde tipik olarak aktif biçimde ısırırlar. Esas olarak insanların nefesindeki karbondioksit yoluyla insanlara doğru çekilirler.

İnsanların girdiği kıyafetlerin rengi ve cilt kokusu (terlemede olduğu gibi) gibi diğer faktörler de ısırma davranışları etkiler. Daha açık renkli kıyafetler sivrisinekler için daha az çekicidir.

Aedes Aegypti Sivrisineği Virüsleri Nasıl Bulaştırır?

Aedes aegypti sivrisineği , Zika, dang veya diğerleri gibi bir virüsü taşıyan bir bireyi ısırdığında o virüsleri bünyesine almış olur. Sivrisineğin ısıracağı bireyde virüs yoksa Zika virüsünü yayamaz, çünkü kendisine virüs bulaşmamıştır.

Virüsün yeni bulaştığı sivrisinek içinde çoğalması beş ila yedi gün sürer. Sivrisinek virüsü tükürüğü yoluyla, ısırdığı insana geçirir. Tek bir enfekte sivrisinek, virüsü çok sayıda kişiye bulaştırma kabiliyetine sahip olabilir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli