Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir?

Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir?

Bilimsel adı Drosophila melanogaster olan meyve sineği, Türkçede sirke sineği olarak ve İngilizcede ise meyve sineği olarak adlandırılmaktadır. Meyve sineği ‘sirke sineği’ iki kanatlı bir böcek türüdür. Meyve sineği ‘sirke sineği’ tıp alanında gelişimsel biyoloji bilimi, sinirbilim çalışmaları ve moleküler genetik biliminde sıklıkla kullanılır. Önemli bir bilgi olması için söylemek gerekirse uzaya giden ilk hayvan türüdür meyve sineği ‘sirke sineği’.

Meyve sineği yaşam süresi

Meyve sineği ‘sirke sineği’ larvaları genel olarak canlı maddelerin ve hareketsiz suların olduğu yerlerde sıklıkla bulunurlar. Meyve sineklerinin ömürleri ise, bulundukları çevre koşullarına bağlı olmasının yanında yiyecek bulma imkânlarına da bağlı olarak ortalama  25 gün veya biraz daha fazla süre yaşayabilirler.

 

meyve sineği ilaçlama
Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir

Peki meyve sineği nerelerde olur?

Oda sıcaklığında bir yerde taze meyve açıkta bırakırsanız bir süre sonra meyveler küflü bir hale gelir ve bu da meyve sineği ‘sirke sineği’ sorunun olduğu anlamına gelmektedir.

Meyve sinekleri diğer bir adı ile sirke sineği genellikle şekerli maddelere ve canlı maddelere gelirler. Meyve sineği ‘sirke sineği’ isimlerinden de anlaşılacağı üzere genellikle meyve yığınlarının etrafında dolanırlar. Meyve yığınlarının etrafında dolanan meyve sineği ‘sirke sineği’ genelde yumurtalarını bazen çürümüş meyvelerin üzerine ve bazen de diğer yumuşak olan maddelerin, tatlı maddelerin ve canlı maddelerin üzerine bırakırlar.

 

Meyve sineği ve biyolojik araştırmalar

Meyve sineği ‘sirke sineği’ tam 100 yıldan fazla bir süredir çeşitli biyolojik araştırmalarda kullanılmaktadır. Meyve sineğinin küçük

Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir
Meyve Sineği İle Mücadele – Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir

olmasının yanında kolay bir şekilde ve aynı zamanda da çok sayıda üretilebilir olması bakımından üretimi ucuzdur. Bu bakımdan meyve sineği ‘sirke sineği’ canlısının bu türden araştırmalarda kullanımı burada önemli bir rol oynar.

Bu biyolojik araştırmalara örnek vermek gerekirse, genetikte krozomların re-kombinasyonunu önleyecek çaprazlar kullanılır. Böylelikle bu çaprazdan sonra doğacak her bir sineğin genetik yapısının nasıl olacağını öngörmek mümkün olmaktadır. Tüm bu avantajlı durum meyve sineği ‘sirke sineği’ canlısının belirli genlerine, proteinlerine ve dokularına odaklı araştırmalar yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

 

Meyve sineği sorunu ciddi bir sorun mudur?

Meyve sineği ‘sirke sineği’ üzerinde taşıdığı bakteri ve patojenleri sayesinde gıdaları kirletme potansiyeline sahip bir canlıdır. Bu yüzden Meyve sinekleri hem sağlığa zararlı olabilmekte hem de bu özellikleri ile rahatsız edici bir haşere olmaktadır.

 

Olabilecek meyve sineği ‘sirke sineği’ istilasından korunmak adına meyveler başta olmak üzere yiyecek ürünlerinizi hava geçirmez kaplarda veya buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ayrıca, evdeki tesisatın gider borularını, çöp atıklarının biriktiği çöp kutularını ve gıda atıklarının ayrıca biriktirdiğiniz yerleri düzenli olarak temizleyin. 

 

Meyve Sineği İstilasının Belirtileri

Meyve sineği ‘sirke sineği’ ortamdaki aktivitelerinin bilinen en belirgin iki işareti yetişkin sinekleri ve larvalarıdır. Yetişkin meyve sinekleri genel olarak çürüyen meyvelerde ya da sebzelerin yakınında, mutfaklarda veya dış ortamlarda çöp kutularının etrafında uçarken görülür.

Meyve sineği ‘sirke sineği’ canlısına ait olgunlaşmış olan larvaları, kuru maddelerin veya bu kuru maddelerin yakınlarındaki materyallerin üzerinde veya bu maddelerin içinde bulunurlar. Bu larvalar bazen hamamböceği dışkısı veya kemirgenlerin dışkılarıyla karıştırılabilirler fakat meyve sineği larvaları, ucundaki bir çift boynuzla kolayca ayırt edilebilirler.

Meyve sineği ilaçlama nedenleri

Meyve sineği ‘sirke sineği’ besinlerin içinde yaşamını sürdürürler ve o meyveyi adeta yenilmez bir hale getirirler. Uçan haşereler grubunda olan meyve sineği ’sirke sineği’ Türkiye de özellikle de Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahil şeritlerinde bulunan meyvelerde görülürler. Bu yüzden bu zararlı haşereleri önlemek için ürünün ilaçlanması gerekmektedir.

Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir
Meyve Sineği Evde Nasıl Yok Edilir

Meyve Sinekleriyle Mücadele

Başta da belirttiğimiz gibi meyve sinekleri genel olarak şekerli maddelere ve canlı maddelere geldiklerinden dolayı meyve sineği sorunu baş göstermeye başlar. Meyve sineği istilasından kurtulmak oldukça zordur.

Meyve sineği ‘sirke sineği’ meyve yığınlarının etrafında bulunmalarının yanında bozulmakta olan etlerde, çöp kovalarında ve dış ortamda etrafa bolca dökülmüş gazoz birikintilerinde, alkol birikintilerinde ortaya çıkıp buralarda konuşlanabilirler.

Meyve sineği ile mücadelede kişisel olarak alınabilecek tedbirler kapsamında eve getirdiğiniz her çeşit meyveyi mümkünse buzdolabında saklanmalısınız. Buna ek olarak düzenli olarak mutfak tezgâhları silineek temiz tutulmalıdır ve çöp kovalarının düzenli olarak boşaltılması gibi önlemler sayesinde meyve sineği istilası olasılığını azaltmış olacaksınız.

 

Meyve Sineği İlaçlama

Mevsimlerin başlarında ortaya çıkan meyve sineği türü yumurtalarını meyve kabuğunun altına bırakır. Bazen alınacak bu tedbirler ile yeterince önlem alınamaya bilmektedir. Bu yüzden insan vücudu başta olmak üzere meyveler için de oldukça zararlı olan bu sinek türlerinin ilaçlanması gerekm

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli