Anadolu: Çamlık Mh. Nimet Sk.
No:12 /A Çekmeköy/İstanbul

Avrupa: Yenimahalle Cengiz Sk.
No:21/A Küçükçekmece/İstanbul
+90 216 641 93 93

+90 212 877 00 87

Dezenfeksiyonun Amacı ve Önemi

spor salonu dezenfeksiyonu

Dezenfeksiyon Nedir ve Dezenfeksiyonun Amacı Nedir?

Dezenfeksiyonun Amacı Ve Önemi

Dezenfeksiyon, ortamdaki zararlı olabilecek mikroorganizmaların ortam sterilizasyonu gerektirecek seviyeye ulaşamayacak ölçüde ortadan kaldırılması işlemidir. Diğer bir değişle buradaki amaçlanan olay patojen mikroorganizmaların elimine edilmesi hadisesidir. Dezenfeksiyon işlemi genel olarak ortamda bulunan eşya ve aletler üzerinde cansız ortamlara uygulanan bir işlemdir.  Dezenfeksiyon uygulamasında kullanılan kimyasal maddelere de dezenfektan denmektedir.

işyeri ve ofis dezenfeksiyonu

işyeri ve ofis ortam dezenfeksiyon uygulaması

Dezenfeksiyonun Önemi Nedir?

Periyodik olarak dezenfeksiyon yapılmayan ve fiziksel olarak etkileşimin olduğu ortamlarda aktivite halinde olan insanların kulak enfeksiyonu rahatsızlığı, mide enfeksiyonu hastalığı, göz enfeksiyonu,  ve deri enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilecek virüs, bakteri, mikrop ve mikroorganizmalar bulunma tehlikesi vardır.

Ortamdaki bu türden bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak ve bu gibi tehlikeli kirlenmeleri önleyebilmek için ortamdaki eşyaların ve ortamın fiziksel ve kimyasal dezenfeksiyon temizliğinin birlikte yapılması çok çok önemlidir.

Örnek olarak okullarda veya spor salonlarında bulunan havuzların doğru bir şekilde dezenfeksiyon işlemini yaptırmak sağlıklı bir havuz için çok önemlidir. Havuzlarda en önemli unsur, havuzun bir yüzücü için güvenli ve sağlıklı olmasıdır.  Bu yüzden bir yüzme havuzunun güvenli ve sağlıklı olması için yüzme havuzu düzenli olarak takip edilip temizlenerek belirli periyodlarda dezenfeksiyon işleminin yapılması ile ölçülür.

 

Dezenfeksiyon Yöntemleri

toplantı salonu dezenfeksiyonu
işyeri toplantı salonu dezenfeksiyon uygulaması

Dezenfeksiyon yöntemleri arasında ısı ile dezenfeksiyon yöntemi bulunmaktadır. Bu ısı ile dezenfeksiyon yöntemi evlerde en çok kullanılan bir yöntemdir. Burada su ortalama 20 dakika kaynatılır ve bu şekilde patojen maddelerin ölmesi sağlanır. Bu yöntem ev tipi profesyonellik gerektirmeyen basit bir yöntemdir fakat çok büyük ölçektekli uygulama gerektiren ortam veya durumlarda bu işlem altından kalkamayacağınız kadar yorucu bir yöntem olacaktır. Bu yüzden insan sağlığına zararlı olmayan kimyasal dezenfektanlar ile dezenfeksiyon işlemi yapan profesyonel bir dezenfeksiyon firmasına başvurmanızda kesinlikle fayda olacaktır.

 

Dezenfeksiyon Uygulamasının Etkisi

Dezenfeksiyon uygulaması ortamdaki virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı etkisi yaklaşık yüzde 99.99 oranında etkiye sahiptir. Ek olarak belirtmek gerekirse ortamda yapılacak nano dezenfeksiyon uygulaması ile bu tüp virüs, bakteri ve mantarlar gibi zararlı maddelerin, mikroorganizmaların tutunmasını da engellemiş olursunuz.

Burada önemli olan konu dezenfeksiyon işleminde kullanılacak dezenfektanın kalitesidir ve koruyuculuğu belirleyen en önemli kriterlerden biridir.

Ortam dezenfeksiyonu uygulaması için saydığımız nedenlerden dolayı mutlaka, güvenilir ve alanında profesyonel bir dezenfeksiyon şirketinden hizmet almanız son derece önemlidir.

 

Dezenfeksiyon Uygulamasında Kullanılan Maddeler Nelerdir? 

Ortam dezenfeksiyonu uygulamasında kullanılan maddeler kabaca şu şekildedir;

  • Zararlı bakteri ve virüslere hızlı etki eden maddeler.
  • Nötral pH veya su içinde çözülebilen maddeler.
  • İçinde herhangi bir toksik barındırmayan maddeler.
  • Tüm mikroorganizmaları öldürebilen maddeler.
  • Renksiz kimyasal maddeler
  • Kokusuz kimyasal maddeler
  • Stabil maddeler.
  • Eşyalara herhangi bir zarar vermeyen maddeler.
  • Çevreye ve doğaya zarar vermeyen maddeler.

 

İşyeri, Okul ve Ev Ortamındaki Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?

anaokulu ve kreş dezenfeksiyonu
anaokulu ve kreş dezenfeksiyon uygulaması

Bariyer ilaçlama olarak T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO ) belirlediği uluslararası standartlara uygun dezenfektanlar ile ortam dezenfeksiyonu işlemlerini yapmaktayız.

Teknik olarak açıklarsak, gümüş ile stabilize edilen ve hidrojen peroksit içeren dezenfektanlar ile ortamdaki virüs, mantar ve bakterilerin yaklaşık olarak hemen hemen hepsini yok ederek sizlere sağlıklı bir ortam sunuyoruz. Dezenfektan ürünleri tamamen biyolojik olduğu için ortama ve sağlığınıza zararlı değildir. Kullanmış olduğumuz dezenfektan ürünleri çok düşük konsantrasyonlarda kullanıldığında gıda dezenfeksiyonu için de kullanılmaktadır.

Ortam dezenfeksiyonu işleminde kullandığımız dezenfektan ürünleri özellikle de alerjik bir yapısı olan kişilere yan etkisi olmamasından dolayı ideal olmasının yanında etki süresi ve etki spektrumu çok daha geniştir. Ayrıca ortamdaki virüslerin tutunmasını ortalama 25 gün süre boyunca engeller.

 

Kimyasal Dezenfektanlar İle Fiziksel Dezenfeksiyon Yöntemleri?

Ortam dezenfeksiyonu uygulamalarında iyot, klor, brom ve hidrojen peroksit gibi halojenler kullanılmaktadır.

Dezenfeksiyon Uygulamasında Brom Kullanımı

Görünümü koyu kırmızı kahverengi renkte olan, halojen ve sıvı haldeki Brom, eğer deri ile temas edilirse deride yanıklara sebebiyet verir. Brom kimyasalı, sudan 3,2 kat daha ağırdır. Brom kimyasalı uygulama alanları arasında yüzme havuzlarının dezenfeksiyonu bulunur.

Dezenfeksiyon Uygulamasında Klor Kullanımı

Ortam dezenfeksiyon uygulaması yapılırken en çok kullanılan halojenden biri de klor’dur. Klor, suların dezenfeksiyon edilmesi için ilk olarak İngiltere’de kullanılmıştır. Klor, piyasada kalsiyum hipokloritler, sıvılaştırılmış gaz ve sodyum halinde bulunur.

Dezenfeksiyon Uygulamasında Ozon Kullanımı

Stabil olmayan bir gaz olan ozon, keskin bir kokusu vardır ve renk olarak açık mavi renktedir. Ozon gazı kullanılacağı zaman üretilir. Ozon gazı Fransa’da 70’ten fazla kentin içme suyunu dezenfekte etmek için de kullanılmaktadır. Ozon gazı yalnızca ortam dezenfeksiyonu için değil, suyun rengini ve kokusunu gidermek için de kullanılmaktadır.

Did You Like This Post? Share it :

13 yorum

Vahid Özyurt

12 Ocak 2021

Dezenfeksiyon koronavirüs olan şu ortamda alınacak en önemli tedbirlerin başında geliyor. Bu işe ciddiyetle özen göstererek yapan nadir firmalardan Bariyer ilaçlama.

Reply

mahmut kalkandelen

4 Şubat 2021

arkadaşımdan tavsiye ile iş verdim. gerçekten övülecek bir hizmet veriyorlar. merdiven altı bir işletme değil. ortam desenfeksiyonunda konuya hakim kişiler.

Reply

tahir özdener

5 Şubat 2021

bu virüs ortamında bece sizde dezenfeksiyon hizmeti alın. ama bariyerden alın derim. adamlar işlerini iyi yapıyor. ve çok bilgililer bu konularda..

Reply
commenter

Fatih

24 Eylül 2022

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Reply
commenter

Elif

8 Ocak 2023

İlaçlama veya dezenfeksiyon hizmeti almasanız bile her sorumuza cevap veriyorlar. tebrik ediyorum bariyer ilaçlamayı.

Reply
commenter

Ahmet

13 Şubat 2023

Dezenfeksiyonun Amacı ve Önemi bu konuda geyat başarılı bir ilaçlama firması. tecrübe ettim. tavsiye ederim.

Reply
commenter

Dilek

20 Şubat 2023

İşini büyük bir titizlikle ve ustalıkla yapan bir firma Bariyer ilaçlama ve haşere ilaçlama konusunda tek geçerim.

Reply
commenter

Rıza

8 Nisan 2023

haşereler artık kabusumuz olmuştu. Bariyer ilaçlamayı arkadaşlar tavsiye etti. Aradım görüştük. Sonra gelen arkadaşlar evimizi titizlikle haşerelerden temizledi ve yok ettiler.

Reply
commenter

Derya

3 Mayıs 2023

İlaçlama öncesi ayrıntılı şekilde bilgi verdiler. sonra da hızlı bir şekilde ev ilaçlama, bahçe ilaçlama ve bodrum katı ilaçlama yapıldı. sonrassında tüm dertlerim bitti. teşekkürler.

Reply
commenter

Saadet

20 Temmuz 2023

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Reply
commenter

Aydoğan

29 Kasım 2023

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Reply
commenter

Evren

12 Mart 2024

Soğukkanlı, hızlı ve kendinden emin hamlelerle ilaçlama hizmetini yaptılar. işlerinde profesyoneller. tavsiye ederim..

Reply
commenter

Mümüne

9 Haziran 2024

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli