Anadolu: Çamlık Mh. Nimet Sk.
No:12 /A Çekmeköy/İstanbul

Avrupa: Yenimahalle Cengiz Sk.
No:21/A Küçükçekmece/İstanbul
+90 216 641 93 93

+90 212 877 00 87

Mağaza Dezenfeksiyonu

mağaza dezenfeksiyonu

Mağaza Dezenfeksiyonu ve Dezenfekte Şirketleri

Genelde mağaza ortamı, insanları çok yoğun olabildikleri ve bu manada insan sirkülasyonunun çok fazla olduğu ortamlar olduğundan dolayı bu alanlar zararlı mikroorganizmaların yani bakteri ve virüslerin çok kolay bir şekilde çoğalabildiği yerlerdir. Bu alanlarda eğer yeterli düzeyde işyeri ve mağaza dezenfeksiyonu uygulamaları yapılmaz ise çeşitli hastalıkların ve virüslerin kolay bir şekilde bulaşabildikleri ortamlar haline gelir.

Çünkü ortam içinde virüsler havaya yaya yayılırlar. Yayılım gösteren bı virüs ve bakteriler insanlara solunum yoluyla veya el temasıyla veya ortamdaki havalandırma sistemlerinin vasıtası ile işyerindeki, mağazadaki diğer kişilere kolaylıkla bulaşır. İnsanlara bu yollarla bulaşan virüsler kişilerde öncelikle günümüzün ölümcül hastalığı olan koronavirüs ve diğer varyantlarından omikron vürüsünün bulaşmasına, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, grip ve nezle hastalıklarına, soğuk algınlığına, bademcik iltihaplarına, dış kulak iltihaplarına, sinüzitin azmasına, bronşit hastalığına ve hatta ölümcül zatürreye bile sebebiyet verebilecek çeşitli hastalıklara neden olurlar.

Tüm bu olası nedenlerden dolayı olaya baktığımızda mağaza dezenfeksiyonu konusuna çok çok dikkat etmek gerekir. Bu yüzden yetişkin insanların, çocukların ve diğer her yaştan insanların uğrak yeri olan, dokunduğu ve nefes aldığı, buralarda alışveriş yaptıkları mağaza ortamları gibi bu türden kapalı mekanların her bir noktasının dezenfekte edilmiş ve steril olması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, haftalık veya günlük olarak kişisel bir tedbir olarak yapılan bir temizlik rutinleri mağazaları virüs ve bakterilerden kesinlikle arındırmaz ve etkili olmaz.

 

mağaza dezenfeksiyonu
mağaza dezenfeksiyonu

Mağaza dezenfeksiyonu ve işyeri dezenfekte nedir?

İşyeri dezenfekte uygulamaları kapsamındaki mağaza dezenfeksiyon işlemleri, ortamdaki zararlı veya ölümcül olabilecek mikroorganizmaların alanına uzman dezenfeksiyon ve ilaçlama şirketi tarafından T.C. Sağlık bakanlığı onaylı virüsidal, bakterisidal, fungisidal, sporisidal özellikteki nano gümüş dezenfektanlar ile dezenfekte edilmesine denmektedir.

 

Mağaza dezenfeksiyonu neden bu kadar önemlidir?

Mağazalar insanların en yoğun olarak bulunduğu hareketin çok olduğu alanlardan biridir. Haliyle mağazaya giren her bir kişi dokunduğu her yere etki edebilir. İster istemez ortamda her dokunulan yüzeyler potansiyel bir virüs ve bakteri bulaştırıcı alanlar haline gelir ki bu da aynı yüzeye dokunan diğer sağlıklı kişilerin olabilecek patojenlere bulaşması anlamına gelmektedir. Son tahlilde bu yüzeylere dokunan eller bir şekilde yüze, gözler, burun, ağız gibi bölgelere götürüldüğünde artık bir enfeksiyona bulaşmak çok çok yüksek bir olasılık haline gelir.

Yapılan araştırmalara göre bir yüzeye yapışan virüslerin orada günler boyunca yaşayabileceğini ve bu yüzeylere dokunan kişileri potansiyel olarak enfekte edebileceği ortaya çıkarılmıştır.

Tüm bu sebeplerden dolayı işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde işyeri ve mağaza dezenfeksiyonu uygulamalarının yapılması sağlık açısından çok çok önemli bir konudur.

mağaza dezenfeksiyonu

mağaza dezenfeksiyonu

Mağaza dezenfeksiyonu ne zaman yapılmalıdır?

Günümüz dünyasında AVM gibi alış-veriş merkezlerinin sayısının artması ile doğru orantılı olarak bu tüp yerlerde insanlar oldukça fazla bir şekilde mağazaları ziyaret ederek buralarda ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Mağaza dezenfeksiyonu son teknolojiye uygun bir şekilde ve Dünya sağlık örgütü onaylı olmasının yanında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylı dezenfekte ilaçları ile teknolojik bir şekilde periyodik olarak yapılmalıdır.

İnsanlara bulaşan virüs ve mikroplar bulaştıkları kişilerde belirli bir kuluçka dönemi geçirir ve sonrasında insan üzerinde etkisini göstermektedir. Bu süre zarfında kişi kendindeki hastalığı fark etmeyerek dışarıda çeşitli yerleri ve mağazalarda gezebilmektedir. Mikrop ve virüs bulaşmış kişiler bu şekilde farkına varmadan virüsleri temas ettikleri her alana veya kişilere bulaştırabilirler. Dolayısı ile aileleri başta olmak üzere iş arkadaşları olsun gezdikleri her alanda temas ettikleri her yer ve herkes risk altına girer.

Unutulmamalıdır ki; Salgın hastalıkların bulaşmasını önlemek adına yaşam alanlarınızı ve işyeri ve mağazalar gibi çalışma alanlarınızı profesyonel bir ilaçlama ve dezenfeksiyon firmasına dezenfekte ettirerek olabilecek enfeksiyon risklerini büyük oranlarda azaltabilmek sizin elinizde.

Bu yüzden mağaza dezenfeksiyonu uygulamasının yapılmasının herhangi bir zamanı yoktur. Aynen periyodik olarak ortam ilaçlama, restoran ilaçlama, restaurant mutfak ilaçlama uygulamalarında olduğu gibi ortam dezenfeksiyonu kapsamında mağaza dezenfeksiyonu uygulamaları da belirli periyotlarda mutlaka yapılmalıdır.

mağaza dezenfeksiyonu

mağaza dezenfeksiyonu

Mağaza dezenfeksiyonu ne kadar sürer?

İşyeri dezenfekte işlemi kapsamında yapılacak ortam dezenfeksiyonu uygulaması ile beraber yapılacak mağaza dezenfeksiyonu uygulama süresini bir örnek ile açıklayacak olursak, 100m² bir mağaza gibi işyeri için yapılacak mağaza dezenfeksiyonu standart hizmet aşamaları ile birlikte ortalama olarak 1 saat gibi bir vakit almaktadır. Mağaza dezenfeksiyonu uygulamasında sırası ile şu işlemler yapılır;

  • Ortam için bakım planı oluşturulur,
  • Ortamdaki riskli sayılabilecek yüzeyler işyeri dezenfeksiyonu ilacı ile detaylı olarak silinir,
  • Dezenfeksiyon makinesi ile mağazanın veya iş yerinin sislenme işlemi yapılır,
  • Ortam dezenfeksiyonunda kullanılan dezenfektanın uygulanan yüzeylere tutunması için beklenilir,
  • Son olarak yapılan mağaza dezenfeksiyonu uygulamasının işlem kalitesini raporlayan ölçümler yapılır.

 

Ortam dezenfeksiyonu kapsamında yapılan mağaza dezenfeksiyonu işleminde genel olarak başarılı bir sonuç alınabilmesi adına uygulama süresi 1 saat yeterli olur fakat patojenlerin yoğunluğuna göre bazı ortamlarda işlemler daha fazla sürebildiği durumlar olabilmektedir. Bu gibi ekstra durumlarda süre biraz daha uzayabilir.

 

 

Did You Like This Post? Share it :

13 yorum

commenter

TUBA

25 Ocak 2022

Soğukkanlı, hızlı ve kendinden emin hamlelerle ilaçlama hizmetini yaptılar. işlerinde profesyoneller. tavsiye ederim..

Reply
commenter

NİHAT

30 Ocak 2022

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Reply
commenter

AYSEL

31 Ocak 2022

Şu an tek tük banyoda haşerelere rastlıyoruz ama ilaçlama sonrasında hiçbiri yaşamıyor artık ? Umarım bu şekilde devam eder.

Reply
commenter

EMRE

1 Şubat 2022

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

CEYDA

12 Şubat 2022

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

GÜLİZ

26 Şubat 2022

İşte benim yorumum gelen arkadaşlardan, verilen hizmetten çok memnun kaldık. Emeğinize sağlık teşekkürler.

Reply
commenter

LEYLA

1 Nisan 2022

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Reply
commenter

ÖZLEM

30 Haziran 2022

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

Sibel

7 Ekim 2022

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

Serhat

20 Aralık 2022

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

Tuğçe

23 Mart 2023

İlaçlama veya dezenfeksiyon hizmeti almasanız bile her sorumuza cevap veriyorlar. tebrik ediyorum bariyer ilaçlamayı.

Reply
commenter

Hamza

16 Haziran 2023

İlaçlama veya dezenfeksiyon hizmeti almasanız bile her sorumuza cevap veriyorlar. tebrik ediyorum bariyer ilaçlamayı.

Reply
commenter

Nihal

1 Kasım 2023

İlaçlama öncesi ayrıntılı şekilde bilgi verdiler. sonra da hızlı bir şekilde ev ilaçlama, bahçe ilaçlama ve bodrum katı ilaçlama yapıldı. sonrassında tüm dertlerim bitti. teşekkürler.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli