Anadolu: Çamlık Mh. Nimet Sk.
No:12 /A Çekmeköy/İstanbul

Avrupa: Yenimahalle Cengiz Sk.
No:21/A Küçükçekmece/İstanbul
+90 216 641 93 93

+90 212 877 00 87

Ortam Dezenfeksiyonu

ortam dezenfeksiyonu

Kapalı Alan Ortam Dezenfeksiyonunda Ne Kullanılır?

Kapalı alanlarda ortam dezenfeksiyonu uygulamaları içinde en etkili iki yöntem ve metotlar kullanılır.

Bu yöntemlerden birincisi kimyasal ürün kullanarak yapılan kapalı alan ortam dezenfeksiyonudur. İkinci yöntem ise ozonla ortam dezenfeksiyonu uygulamasıdır. Ozonla ortam dezenfeksiyonu uygulamasında kullanılan ozon miktarı %90’dır. Bahsettiğimiz bu iki yöntemin her biri birbirinden bağımsızdır ve aynı zamanda etki seviyeleri de değişken olup bu özelliklerde birbirinden farklı etkiyi göstermektedir.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan her okul ve eğitim kurumunda haftada en az bir defa ortam dezenfeksiyonu uygulaması ile dezenfekte edilmesi gerekliliğiniz kararlaştırmıştır ve bu konuda hassas bir çalışma yürütmektedir.

Ortamda yapılacak olan orta düzey dezenfeksiyon uygulaması ile ortamda var olabilecek virüs ve bakteri tehditleri ortadan kaldırılmış olunmaz. Orta düzey dezenfektan grubun içinde alkol, iyodofor ve fenol maddeler bulunur.

ortam dezenfeksiyonu

ofid dezenfeksiyonu uygulaması

ORTAM DEZENFEKSİYON YÖNTEMLERİ

Dezenfeksiyon Nedir ve yöntemleri nelerdir?

Ortam da yapılacak dezenfeksiyon uygulamasında iki farklı ortam dezenfeksiyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ilkinde yüksek ısı derecesi kullanılır. Kullanılan bu yöntem sayesinde ortamda var olan mikroorganizmaların tamamen yok edilmesi amaçlanır. Bu yöntem evlerde çamaşır ve bulaşık makinaları gibi dezenfeksiyon makinalarında deterjanlar ile sıcak suda yıkama uygulamasıdır. Bu temizlik ve hijyen için her evde uygulanmaktadır.

Diğer ikinci yöntem ise yüksek düzeyli dezenfeksiyon uygulamasıdır ve bu uygulama ortamda tehdit oluşturabilecek ve sağlık sorunlarına neden olabilecek bakteri ve virüslere yönelik uygulanan ciddi ve uzun bir süreç içinde uygulanan profesyonel yöntemdir. En çok kullanılan iki farklı dezenfeksiyon yöntemi bulunmaktadır.

Kimyasal Dezenfeksiyon Yöntemi

Şunu da belirtmekte fayda görüyoruz. Kimyasal ortam dezenfeksiyon ürünleri ile yapılan ortam dezenfeksiyonu uygulamasında kullanılan malzemeler genellikle hidrojen peroksit veya güçlendirilmiş hidrojen peroksit kimyasallarıdır.

Ozonla Ortam Dezenfeksiyonu Yöntemi

Kapalı alanlarda yapılan ozonla ortam dezenfeksiyonu uygulamasında kullanılan ozon miktarı %90’dır. Bu miktarın %50’si saf ozon olup %40 oranında da nötralize edilmiş ozon bulunmaktadır.

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

Sterilizasyon işlemi yalnızca ortamdaki zararlı olan mikroorganizmaları değil tüm mikroorganizmaları öldürme işlemidir.

Öte yandan ortamda bulunan cansız nesne ve yüzeylerde oluşabilecek zararlı mikroorganizmaları yok edilmesi veya azaltılması amaçlanan işlemlere de dezenfeksiyon uygulaması adı verilmektedir.

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon arasındaki en temel farkı bu şekilde açıklayabiliriz.

 

Ortam Dezenfeksiyonu Uygulaması Nerelerde Kullanılır

Ortam dezenfeksiyonu uygulamasında kullanılan dezenfektan maddeler, ortamda olabilecek mikrop, virüs, bakteri veya mantar sporlarından arındırılma işleminde profesyonel olarak kullanılan etkili maddelerdir. Ortam da yapılan dezenfeksiyon uygulaması genelde hastane dezenfeksiyonu, alışveriş merkezi avm dezenfeksiyonu, okul dezenfeksiyonu, anaokulu dezenfeksiyonu, kreş dezenfeksiyonu, otel dezenfeksiyonu, gemi dezenfeksiyonu, iskele dezenfeksiyonu gibi insanların topluca bulundukları kalabalık alanlarda daha çok kullanılmaktadır.

Ortamda olabilecek bulaş riskine karşı mikropların ve virüslerin üreyerek yayılmasının önüne geçebilmek için virüs ve mikropların bulunabileceği, temasın çok olduğu sert yüzeylerin dezenfektesin edilmesinde, temizliğinde de dezenfektan ürünleri kullanılır.

Özellikle okulda bulunan çocuğunuzun bu öğrenim günlerinde sık olacak şekilde okul dezenfeksiyonu uygulaması yaptırılmalıdır. Özellikle günümüzde koronavirüs salgınının beta virüsünün yaygınlaşması sonucunda artık hastalık bebeklerde ve küçük çocuklarda dahi görülebilmektedir. Bu yüzden okul dezenfeksiyonu uygulaması çocukların virüs kaparak evine çok daha tehlikeli hastalık yayıcı olmaması için eğitim kurumlarında okul dezenfeksiyonu uygulaması sık sık belirli periyotlar ile yapılmalıdır.

Toplum sağlığı açısından alınacak tedbirler arasında yer alan ortam dezenfeksiyonu yapılmaz ise salgınlar ve hastalıklar artış göstererek kontrolden çıkabilir.

 

Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?

Ortam da yapılacak dezenfeksiyon uygulaması için kullandığımız dezenfektanlar sayesinde ortamda olabilecek virüs, mantar veya bakterilerin hemen hemen hepsinin büyük oranda yok ederek ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız. Ortam dezenfeksiyonu sayesinde sizlere sağlıklı bir yaşam alanı sunuyoruz.

ortam dezenfeksiyonu
okul dezenfeksionu uygulaması

Dezenfeksiyon uygulamasında kullandığımız dezenfektan ürünleri T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO ) belirlediği uluslararası standartlara uygun biyolojik ürünlerdir. Bu açıdan bakıldığında ortama ve sağlığınıza zararlı değildir. Öyle ki, dezenfeksiyon uygulamasında kullandığımız dezenfektan ürünleri çok düşük konsantrasyonlarda kullanılır ise gıda dezenfeksiyonu uygulaması olarak da kullanılabilir.

Öte yandan bu dezenfektan ürünleri, alerjik reaksiyonları yüksek olan kişilere yan etkisi bulunmamakla beraber etki süresi ve etki spektrumu çok daha geniştir. Ortam dezenfeksiyonu yapılan ortamdaki virüslerin tutunması bu dezenfeksiyon uygulaması sayesinde ortalama 25 gün süre boyunca engellenmiş olunur.

Bariyer ilaçlama olarak T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO ) belirlediği uluslararası standartlara uygun dezenfektanlar ile ortam dezenfeksiyonu işlemlerini yapmaktayız.

Did You Like This Post? Share it :

11 yorum

commenter

SERKAN

9 Ocak 2022

İlaçlama öncesi ayrıntılı şekilde bilgi verdiler. sonra da hızlı bir şekilde ev ilaçlama, bahçe ilaçlama ve bodrum katı ilaçlama yapıldı. sonrassında tüm dertlerim bitti. teşekkürler.

Reply
commenter

SEMA

17 Şubat 2022

İşini büyük bir titizlikle ve ustalıkla yapan bir firma Bariyer ilaçlama ve haşere ilaçlama konusunda tek geçerim.

Reply
commenter

SEDA

18 Nisan 2022

Soğukkanlı, hızlı ve kendinden emin hamlelerle ilaçlama hizmetini yaptılar. işlerinde profesyoneller. tavsiye ederim..

Reply
commenter

EVRİM

5 Mayıs 2022

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Reply
commenter

ALİ

10 Mayıs 2022

Evin her yeri büyük bir titizlik ve dikkat ile ilaçlandı. İşlem o an etkisini göstermeye başladı. herşey için sağolun bariye.

Reply
commenter

BURAK

1 Ağustos 2022

İşini büyük bir titizlikle ve ustalıkla yapan bir firma Bariyer ilaçlama ve haşere ilaçlama konusunda tek geçerim.

Reply
commenter

Ezgi

22 Eylül 2022

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Reply
commenter

Kürşad

11 Ekim 2022

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Reply
commenter

Tonyukuk

21 Nisan 2023

Gelen arkadaşlar son derecede kibar ve işinde profesyonel ve çok iyi bilen kişilerdi. Ben ilaçlama hizmetinden çok memnun kaldım.

Reply
commenter

Özlem

18 Temmuz 2023

İşte benim yorumum gelen arkadaşlardan, verilen hizmetten çok memnun kaldık. Emeğinize sağlık teşekkürler.

Reply
commenter

Tuğçe

8 Haziran 2024

İlaçlama öncesi ayrıntılı şekilde bilgi verdiler. sonra da hızlı bir şekilde ev ilaçlama, bahçe ilaçlama ve bodrum katı ilaçlama yapıldı. sonrassında tüm dertlerim bitti. teşekkürler.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli