Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?

lağım faresi ilaçlama

Lağım Faresi ve Hakkında Kısa Bilgi

Lağım faresi ortalama vücut ağırlıkları 500 gram ve daha fazlası olabilen büyük kemirgenler grubuna girer. Uzunluk bakımında 40 cm uzunluğa kadar ulaşabilen lağım faresinin sadece kuyruklarını ölçtüğümüzde uzunluğu ortalama 21 cm olabilmektedir.

Lağım faresi renk bakımında kahverengi veya gri renkte bir vücuda sahiptirler ve vücutları kabarık bir kürkle kaplıdır. Fizyolojik olarak lağım faresinin kuyruğu ve kulakları pul puldur. Lağım faresinin kuyruğu ise kafasından ve vücudundan daha kısa bir formdadır.

 

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?

Fareler ve sıçanlar konusunda çok sorulan ve merak edilenlerden biri de lağım faresi tuvaletten çıkar mı? sorusudur. Sahip olduğu

tırmanma kabiliyetleri sayesinde ortamın dış yüzeylerinde olduğu gibi, ortamdaki iç yüzeylerde ve borularda bu tırmanma kabiliyetlerini rahatlıkla kullanmakta olduklarında, evet lağım faresi tuvaletten çıkar ve eve girebilir. Yani işi biraz daha özetlersek tuvaletteki klozette lağım faresi görmek pek tabi ki mümkün bir durumdur.

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı

Peki başka nereden lağım faresi nereden gelir ?

Lağım fareleri yapıda bulunan boşluklar ve çatlaklardan her türlü mekanlara ve evlere rahatlıkla girebilirler. Hatta şunu söyleyebiliriz ki, sıçan fareleri yaklaşık 1 cm ’e kadar küçük deliklere bile sığabilirler.

 

Bunların haricinde lağım farelerinin en fazla girdikleri yerler şu şekildedir;

 • Kapıların altındaki boşluklardan,
 • Kullanılan veya ve kullanılmayan tesisat hatlarındaki deliklerden,
 • Eski olan ve tam kapanmayan aralarında boşluklar olan kapılardan,
 • Bakımsız olan duvarlardan ve temeldeki boşluk kısımlarındaki deliklerden.

 

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?
Lağım faresi tuvaletten çıkar mı

Lağım faresi eve girer mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi lağım fareleri maalesef evlerdeki boşluklardan ve çatlaklardan sızarak evlere girebilirler ve yine daha önce belirttiğimiz gibi sıçanlar 1 cm ’e kadar küçük olan deliklere de sığabildiklerinden bu şekilde olan yerlerden eve rahatlıkla girebilirler.

 

Lağım faresi saldırır mı ve insanlara zarar verir mi?

Lağım faresi büyük boyutlardaki dişleri sayesinde tehlikeli bir tür olarak kabul edilmektedirler. Özellikle lağım faresi grubundaki fareler eğer hiçbir besin kaynağına ulaşamazsa, bu durumda insanlara yönelir ve lağım faresi insanlara zarar verir. İnsanlara zarar veren bu kemirgenler, insanların kulak gibi, burun gibi, dudak gibi ve parmak gibi yumuşak dokulu organlarına yönelirler ve bu bölgeleri kemirerek insanlara zarar verirler.

 

Kısa Bilgi:

Fındık faresi eve nereden girer?

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?
Lağım faresi tuvaletten çıkar mı

Bir fındık faresinin eve girme olasılığının yüksek olduğu yerler, pencerelerin ve kapıların boşluk ve aralıklarıdır. Buna ek olarak özellikle de zemin ile arasında belirli bir mesafe bulunup nadir olarak kullanılan kapılar fındık faresinin eve girişi için çok uygun yerlerdir.

Genel itibari ile fareler açık buldukları pencerelerden, kapılardan, duvarlarda bulunan boşluklardan, giderlerden ve çatı gibi alanlardan eve rahatlıkla girebilirler.

 

Fare Hastalık Yayar

Fareler kendilerinde olan mikrobu, idrar yoluyla dışarı atarlar. Yaşamlarını pis ortamlarda sürdüren lağım faresi gibi daha birçok fareler yolu ile insanlara hastalıklar bulaştırma riskleri çok çok fazladır.

Dış ortamda veya evlerdeki bitkilere ve diğer gıdalara musallat olan fareler bu yiyecekleri kemirerek, ısırarak insanlara bu yolla hastalık bulaştırabilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fare pisliği ve fare idrarı vasıtası ile (ki, fare idrarına temas edilmesiyle hastalık, fareden insana sıklıkla cilt yoluyla geçer.) çeşitli virüsler insanlara bulaşarak aralarında yayılabilirler.

 

Farelerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?
Lağım faresi tuvaletten çıkar mı

Farelerden insanlara bulaşan başlıca hastalıklar şu şekildedir;

 • Hantavirüs hastalığı: bu hasralık farelerde oluşan bir virüs çeşididir ve tedbir alınmaz ise insanlara kolaylıkla bulaşır..
 • Hıyarcıklı Veba: Bilinen diğer adı kara ölüm olan hıyarcıklı veba tehlikeli bir hastalık çeşitidir.
 • Leptospiroz: Farelerden arta kalankalıntıların toprağa karışması ve su yoluyla da insanlara bulaşması ile oluşan bir hastalıktır.

 

Evde fare olup olmadığını nasıl anlarız?

Fare Belirtileri Nelerdir?

Bir evde fare olmasının en önemli belirtilerinden biri, fareden mutlaka arta kalan, ortalama 1.5mm veya 2 mm boyutlarında siyah renkte ve pirinç tanelerini anımsatan bir fare pisliği veya fare idrarı gibi izlerin olmasıdır.

Açıkta bırakılan yiyecek ve gıda maddelerinde, kıyafetlerde, ortamda yerde bulunan kablolarda ev ahşap mobilyalarda görülen fare ısırması ve fare kemirmesi izleri evde veya ortamda fare olduğunun işaretleridir ki bu ögeler kontrol edilip evde farenin olup olmadığı sık sık kontrol edilmelidir.

Ayrıca genel olarak nemli olan, pis olan ve loş ortamlarda yaşamlarını sürdüren fareler garaj gibi, bodrum gibi, mutfak gibi, çatı arası gibi yerler, fare yuvası için ideal yerler arasında bulunduğundan bu alanların temizliğine daha fazla önem gösterilmesi gerekir.

Lağım faresi tuvaletten çıkar mı?
Lağım faresi tuvaletten çıkar mı

Farelerin Üreme Döngüsü

Fareler memeli hayvanlar sınıfında olan canlılardır. Aynen haşereler gibi evleri ve diğer farklı yaşam alanlarını mesken edinerek istila etme özelliklerine sahiptirler. Fareler yerleştikleri bu alanlarda oluşan mevcut hava şartları da uygun olursa hızla ürerler ve bu üreme sonucunda ortamdaki farelerin sayıları da kısa süre içinde birkaç kat artar.

Bu denli hızlı bir üreme sonucunda birde hızlı bir şekilde büyümeleri bahsettiğimiz farelerin üreme döngüsü sonucunda sayılarının çok daha fazla artmasını sağlar.

Üreyerek toplu şekilde yaşayan fare popülasyonu mesken edindikleri alanlarda bulunan besin kaynaklarını tamamen tüketebilirler. Besin maddelerini tükettiklerinde besin madde bulmak için yeni bir alan arayışına girerek artık bulundukları ortamları terk ederler.

Fareler fizyolojik olarak sahip oldukları güçlü dişleri ile yeni besin kaynağı bulmada hiç sıkıntı yaşamazlar. Çünkü fare dişleri neredeyse diğer canlılarda olmayan öyle bir diş yapısına sahiptirler ki farelerdeki bu dişler, mermer gibi sert cisimleri kemirebilecek kadar güçlüdür.

Fareler, kemirme işlemi sırasında dişlerini aşındırırlar fakat bu şekilde aşınan bir farenin dişi zamanla kendini yeniler ve bu dişler eski keskin haline döner.

Fare İlaçlama uygulaması ciddi iştir. Fare sorunundan kurtulmak isterken sağlığınızdan olmayın. Bariyer ilaçlama olarak evde, ofiste, işyerlerinde ve daha birçok ortamda fare gibi bu kemirgen türüne karşı profesyonel olarak 7/24 ilaçlama hizmeti vermekteyiz.

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli