Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Giderden Gelen Hamam Böceği Sorunu

giderden gelen hamam böceği

Giderden Gelen Hamam Böceği Sorunu

Hamam böcekleri genel olarak gece vakitlerinde daha aktif olurlar ve insanlar bu zaman dilimlerinde hamam böcekleri ile karşılaştıklarında artık bir önlem almak adına giderden gelen hamam böceği için çareler arayışına girerler. Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile beraber çeşitli böcek sorunları ortaya çıkar ve böcek ilaçlama dönemi de bu zamanlarda yoğunluk kazanır.

Giderden Gelen Hamam Böceği için Çözüm Nedir?

Hamam böceği ve onların türlerinin eve yerleşmeleri ve bulundukları mekanı istila etmelerinden sonra hamam böceklerini evinizden veya bulunduğunuz farklı ortamlardan uzaklaştırmak adına kişisel olarak üreteceğiniz çözümler hiçbir işe yaramayacaktır. Bunun için alanında profesyonel olan böcek ilaçlama kapsamında hamam böceği ilaçlama hizmeti almanız giderden gelen hamam böceği için tek çözüm olacaktır.

Hamam böceği bulabildikleri her türlü atık ve yiyecekler ile beslenebildiklerinden dolayı pis böcek sınıfına girmektedir ve bu türden pis böcek grupları başta bahsettiğimiz gibi her türlü yiyeceğin, atığın ve eşyaların arasına girer, oralarda yuvalanır ve oraları kirletirler.

giderden gelen hamam böceği

Giderden gelen hamam böceği ilaçlamaHamam böceği ilaçlamasının ihtiyaç olmasının bir diğer sebebi de hamam böceklerinin kitap gibi elektronik eşyalar gibi ve duvar kağıtları gibi materyallere ciddi manada zarar verebilmeleridir. Bunun yanında hamam böcekleri gece karanlığında evlerin ve bulundukları farklı ortamlarda etrafta rahat bir şekilde dolaşmalarından dolayı, her türlü yüzeylerde, kullanılan ev aletlerinin üzerlerinde ve hatta uyurken insanların üzerinde gezerler. Bu da insanlar için sağlık sorunlarının oluşabilmesine sebebiyet verebilmektedir ki; hamam böcekleri bu şekilde yiyecek konulan tencere tabakların üzerinden gezerek buraları kirletirler ve buralara hastalık yapan mikrop oluşturan bakterileri yayarlar.

Gelebilecekleri farklı yerler olabileceği gibi aynı şekilde geldikleri farklı bir yer olarak giderden gelen hamam böceği için çözüm olarak böcek ilacı sıkılarak tedbir alınsa da bir süre sonra bu tedbirler ilk aşamada işe yarasada uzun vadede hamam böceği için bu tedbirler işe yaramayacaktır.

 

Hamam böceği insana yaklaşır mi?

giderden gelen hamam böceği
Giderden gelen hamam böceği ilaçlama

Hamam böceği insanların ve hayvanların kanını emerek beslenen bir kan emici böcek türü değildir fakat bu zararlı olmadıkları anlamına gelmez çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi gece vakitlerinde ortaklıklarda ve her türlü yüzeylerde gezerler ve hatta insanlar uyurken üzerlerinde de gezen canlılardır. Öte yandan hamam böcekleri kendi dışkılarını ve küçük böcekleri yiyebilirler ve hatta birbirlerinin ölülerini dahi yiyebilen canlılardır. Tüm bu beslenme yöntemleri ve gezindikleri alanlar düşünüldüğünde hamam böceklerinin insan sağlığı ve hijyenik ortamın tehdidi açısından büyük tehdit oluşturdukları ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca hamam böceği lağım gibi pis ortamlardan taşıdıkları mikropları insanlara ve hayvanlara bu yollarla bulaştırma olasılıkları oldukça yüksektir. Şöyle bir düşündüğünüzde evde açıkta duran bir ekmekten, bir yiyecekten sadece bir ısırık almış olması hamam böceğinin o besine direkt olarak taşıdığı mikropların bulaşmasına sebep olmaktadır.

 

Hamam böceği ile nasıl mücadele edilir?

Burada bilinmesi gereken en önemli konu hamam böceği gibi bu böceklerin evlere veya işyerlerine giriş yollarını kapatarak onları aç susuz bırakmak önemli bir etkendir. Hamam böcekleri nemli ortamları çok fazla severler. Bu yüzden evde nemli bir ortam bırakmamak onar için alınacak tedbirlerin başında gelir. Öte yandan hamam böcekleri büyüklüklerine göre yaklaşık 1 ay beslenmeden evde yaşam sürebilirler.

giderden gelen hamam böceği
Giderden gelen hamam böceği ilaçlama

Bir diğer önemli husus da hamam böcekleri uzun süre susuz bir ortama maruz kaldıklarında en fazla bir hafta kadar dayanabilirler. Hamam böcekleri bu süre sonrasında ölmeye başladıklarından dolayı işyeri veya evdeki tüm su sızıntılarını kesmek ve bu sızıntıları tamir etmek çok önemli konulardır.

Hamam böceği ilaçlaması sonrasında bu gibi sorunlarla tekrar karşılaşmamak adına yaşanılan ortamların, işyeri ve evlerin dip köşe temizleyerek ortamı hijyenik bir hale getirmek hamam böcekleri ve diğer böceklerin pek sevmediği bir ortam oluşmasını sağlar. Hamam böceği ilaçlaması ve sonrasında oluşturulacak hijyenik bir ortam ile hamam böceği ve diğer böceklerin beslenme yolları ortadan kaldırılarak ortamdaki yaşam imkanı kısıtlı bir hale getirilmiş olur.

Hamam böceği nerede yaşar?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi hamam böceği özellikle sulu bortamlarda yaşarlar fakat asıl yaşam alanları karanlık yerler ve nemli ortamlardır. Eğer evinizde veya işyerinizde az da olsa hamam böceği görürseniz bilin ki sürünün kalan kısmı mutlaka vardır. Gördüğünüz o tek tük hamam böceğinin kalan diğer üyeleri yumurtalarını sakladıkları asıl yuvalandıkları yerler banyo gideri, mutfak gideri, lavabo ve boruların çevresindeki küçük boşluklar, garaj veya bodrum katlarıdır.

giderden gelen hamam böceği

Giderden gelen hamam böceği ilaçlama

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

2 yorum

Burak Burkay

12 Ocak 2021

Hamam böcekleri. bu sorundan bariyer ile kurtuldum

Cevap Yazın

Halit tezcan

29 Ocak 2021

hamam böcekleri bizim evimi

Cevap Yazın

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *