Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Tütün Böceği İlaçlama

tütün böceği ilaçlama

Tütün Böceği

Tütün Böceği ‘sigara böceği’ ve Tütün Böceği İlaçlama

Tütün böceği genel olarak tatlı kurt, sigara böceği, tobacco beetle adları ile adlandırılan bu böcek türü bit grubunda ise tütün biti olarak tanımlanır. Tütün böceği ‘sigara böceği’ yetiştirilen tütünün tarladan toplanmasından başlayarak tüketilecek bir ürün olma aşamasına kadar tüm işlemlerde yer alabilen zararlı bir canlıdır.

Kanatlı uçan haşerelerden olan ve tütün böceği olarak bilinen bu böcek türleri sigara böceği olarak da bilinirler. Tütün böceği ‘sigara böceği’ tütünün haricinde evlerdeki, depolardaki kiler ve mutfaklarda saklı olarak muhafaza edilen çeşitli yiyecek maddelerine düşkünlüğü ile de tanınan tütün böceği ‘sigara böceği teknik olarak Lasioderma Serricorne Fabricius Coleoptera Anobidae olarak adlandırılmıştır.

tütün böceği ilaçlama
Tütün Böceği ‘sigara böceği’ İlaçlama Şirketi Bariyer İlaçlama

Geçmişten günümüze kadar morfolojik açıdan çok az değişim geçiren tütün böceği ‘sigara böceği’ ortalama 3000 yılı aşkın bir süreden bu yana var oldukları düşünülmektedir. Hatta buna mukabil tütün böceği tarihi binlerce yıl öncesine dayanan eski Mısır hanedanından olan firavun Tutankamon ve II. Ramses’in mezarlarında bulunmalarıyla varlığının çok geçmişe dayandığı ispatlanmıştır.

İlk defa 1792 yılında Kuzey Amerika’da bir bilim insanı olan Fabricius tarafından tanımlan tütün böceği ‘sigara böceği’ nin tütün bitkisi ile olan bağlantısı ilk defa 1848 yılında Paris’te ve sonrasında ise 1886 yılında da Amerika’da kanıtlanmıştır.

Şu anda tüm dünyaya yayılım göstermiş olan tütün böceği ‘sigara böceği’ nin verdiği zararlar tropikal ve ılıman iklimli bölgelerde ciddi boyutlardadır ve tütün böceği ‘sigara böceği’ popülasyonları çeşitliliği istila yaptığı ürünlerin kalitesini düşürmektedir. Bu manada ürünler ve markalar tütün böceği ‘sigara böceği’ istilasından çok ciddi zarar görerek ilgili markalar için büyük tehlikeler oluşturmaktadır. En önemlisi de tütün böceği ‘sigara böceği’ firmaların itibarını bu anlamda olumsuz yönde etkileyen zararlılar grubundan nitelendirilmektedir.

 

Tütün böceği neden ve nasıl oluşur?

Bilindiği üzere tütün bitkisi dünyanın birçok ülkesinden çeşitli büyüklükteki birçok farklı ülkeye ihraç edilen bir üründür. Bu yüzden tütün bitkisinin transfer sırasında firmalar her ne kadar gerekli önlemleri fazlası ile alsalar da değişken iklim, hava ve nem koşulları gibi elde olmayan bu sebepler vesilesi ile oluşan farklılıklardan dolayı tütün böceği ‘sigara böceği’ transfer esnasında bulunduğu bu kapalı ve karanlık ve de sıcak ortamlarda çok hızlı bir şekilde üreyerek çoğalırlar. Transfer sonrasında tütün böceği ‘sigara böceği’ varacağı transfer noktasına çoğalmış bir şekilde ulaşarak orada çok ciddi sıkıntı ve problemlere sebebiyet verirler.

Tütün bitkisi transferlerinizin sorunsuz tamamlanması adına mutlaka tütün böceği ilaçlama ‘sigara böceği ilaçlama’ işlemlerini yaptırmanızda çok büyük fayda vardır. Tütün böceği ilaçlama hizmeti için Bariyer İlaçlama firması olarak bize güvenebilirsiniz.

 

Tütün böceği nasıl yok edilir?

Tütün böceği
Tütün böceği ilaçlaması

Tütün Böceği ilaçlamasının Yapılışı; Yapısal olarak iki odacıklı olan tütün böceği ‘sigara böceği’ sindirim sitemi olarak trake solunumu yaparlar. Fizyolojik açıdan yaşamında solunum sistemleri hamam böceğine çok fazla benzerdir. Zararlı bir haşere türü olan tütün böceği ‘sigara böceği’ hamam böceklerinin aksine insandan kaçmazlar ve rahat bir şekilde bulundukları ortamda dolaşırlar. Ayrıca tütün böceği ‘sigara böceği’ besin maddelerinden baglagillerin içlerinde de görülebilir ve bu gibi ortamlarda rahatlıkla yaşayabilirler.

Apartman zemin katlarındaki bodrum katlarda ve işyerlerinde daha fazla görülebilen tütün böceği ‘sigara böceği’ ile mücadele de genel itibari ile ilaçlama metodu kokusuzdur. Bazı durumlarda tütün böceği ilaçlama işlemi için çok geç kalınması durumunda ve tütün böceğinin aşırı yoğun bir şekilde bulunması durumunda olan alanlarda da kokulu sıvı reziduel ilaçlama yapılarak tütün böceği ‘sigara böceği’ sorununa çözüm üretilmektedir.

tütün böceği ilaçlama
tütün böceği ‘sigara böceği’

Tütün böceği ilaçlama ‘sigara böceği ilaçlama’ işlemlerinde ev sakinlerinin evden çıkmasına gerek yoktur. Aynı şekilde tütün böceği ilaçlama işlemi işyerinde yapılacaksa çalışanların iş yerini terketmesine de gerek duyulmaz. Bu sebepten dolayı çok hızlı ve pratik bir şekilde yapılan tütün böceği ilaçlama ‘sigara böceği ilaçlama’ işlemi sırasında yaşamsal faaliyetlerinize olduğu gibi devam edebilirsiniz ve bu böcek türünden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Tütün böceği mutfak zararlısı böcekler grubundandır

Ev ihtiyaçlarının karşılandığı besinler marketlerden ve pazarlardan karşılanır. Bu yüzden ürünlerden bazıları olan şeker, çay, pirinç, un, kuru fasülye, mercimek, buğday, makarna, baharatlar vb. gibi gıda maddeleri mutfak, depo veya kiler de depolanarak buralarda istiflenir ve bu şekilde tütün böceği için uygun şartlar da otomatik olarak oluşturulmaya başlanmış olur.

Her an elimizin altında olması gereken besin maddelerinden olan bu malzemeler ilkbahar aylarında havaların ısınması ile oluşabilecek sıcaklık ve nem oranı da paralel olarak evin içinde artmaya başlar ve sonrasında mutfağınızdaki depo ve kilerde ve hatta bazen de yatak odanızda minicik (aslında genel itibari ile tütün böceği olduğu bilinir) küçük böceklerin gezindiğini görürsünüz. Bazen de küçük kelebeklerin uçuştuğunu da görebilirsiniz. İşte sadece tütün bitkisinde değil bu ortamlarda da üreyebilen ve erzaklarınıza zarar veren bu canlılardan biride tütün böceğidir.

 

tütün böceği ilaçlama
tütün böceği ‘sigara böceği’ üremesi ve ilaçlama

Bizimle birlikte ve bağlantılı olarak besin maddelerimizde yaşamayı seven tütün böceği ‘sigara böceği’ problemlerinden kurtulmak için sizde tütün böceği ilaçlama hizmetimizden yararlanın.

 

Tütün Böceği ‘sigara böceği’ ilaçlama

Alo Bariyer +90 216 641 93 93 Hemen Ara Destek Al
İstanbul’un Her Yerinde 7/24 Destek

Bariyer İlaçlama, Türkiye de ilaçlama sektöründe yenilikçi ve öncü şirket.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli