Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Tatarcık Sineği ile Mücadele

tatarcık sineği ilaçlama

Tatarcık Sineği İle Mücadele

Bilimsel ismi Phlebotomus olan ve yakarca olarak da bilinen bu sinekler, çift kanatlılar takımının Psychodidae familyasından zararlı bir böcek cinsidir.

Tatarcık sineği ‘yakarca sineği’ daha çok geceleri aktif olan ve gün boyunca karanlık ve de nemli mikro habitatlarda saklanan zararlı sineklerdir. Tatarcık sineği ısırığı normal sivrisinek ısırıklarından daha fazla can acıtarak kan emerler. Tatarcık sineği ‘yakarca sineği’ aynı zamanda Leishmania cinsinden olan hastalık yapıcı tek hücreli mikrobik canlıların taşıyıcılığını da yaparlar. Tatarcık sineği ısırığı ‘yakarca sineği’ sonrasında ısırılan bölgede kaşıntı ile birlikte şark çıbanı ortaya çıkar. Bu şark çıbanı zaman içinde büyük bir yaraya dönüşür ve Tatarcık sineği ısırığı sonucu oluşan hastalıklardan dolayı Türkiye’de insan sağlığı için en tehlikeli böcekler grubundandır.

 

Tatarcık sineği nerede yaşar?

Tatarcık sineği ‘yakarca sineği’ biyolojik olarak bildiğimiz sivrisineklere çok benzer yapıdadırlar. Burada tatarcık sineğini sivrisineklerden ayıran en belirgin özellikleri boylarının küçük olmaları ve dış kısımlarındaki vücut tüyleridir.

Tatarcık sineği canlılarının biyolojik yaşam alanları tropikal ve subtropikal bölgelerdir. Bu bağlamda tatarcık sineği çoğunlukla sulak ve bataklık alanlarda yaşayan bir zararlı bir sinek türüdür.

Tatarcık sineği tropikal yaşam alanlarının dışında ev ortamı gibi yaşam alanlarında loş ışık alan bölgelerde ve karanlık alanlarda yaşarlar. Tatarcık sineği bu alanlardaki dip köşe ve bucaklarda bulabildiği tüm alanlarda gizlenerek kendini iyi bir şekilde korur.

tatarcık sineği

tatarcık sineği ile mücadele

Tatarcık Sineği Beslenme Şekli

Tatarcık sineği kanatlı haşerelerden olup halk arasında genel inanışın tersine bebek sinekler değil yetişkin sineklerdir. Çoğu insanın tatarık olarak bildiği bu minik uçan haşereler esasında meyve sineği veya mantar sivrisineği olabilir.

Tatarcık sineği bağlı olduğu türüne göre ısıran ya da ısırmayan cinsi sinek olabilir. Tatarcık sineği genel olarak bitkilerle, diğer haşere türleri ile veya kanla beslenebilirler.

Tatarcık Sineği Üremesi

Tatarcık sineği üremesi bazı türlerinde erkekler, hayaletler olarak adlandırılan geniş biçimde bir çiftleşme kümeleri oluştururlar. Bu çiftleşme kümeleri daha çok geniş alanlarda, cadde üzerinde ve akşam karanlığında olur.

Tatarcık sineği türüne bağlı olarak yumurtalarını toprağa veya suya bırakırlar. Tatarcık sineği yetişkin olanlarının fiziksel olarak boyutları değişkenlik göstermesine karşın 33 mm boyundan daha fazla değildir.

 

Tatarcık Sineğinin Yararları ve Zararları

Tatarcık sineği larva dönemleri ve yetişkinlik dönemleri hem yararlı olarak ve hem de zararlı olarak görülür. Bunun nedenlerini ele alacak

tatarcık sineği ile mücadele

olursak bazı tatarcık sineği türleri yaprak biti ve sıcak, kuru ortamlarda yaşayabilen haşere türü olan scale gibi ekin haşereleriyle beslenmesi tarlaya ekilen mahsullerin yetişmesinde olumlu katkı sağlamasının yanında mükemmel bitki poleni taşıyıcılarıdır. Bu gibi özellikleri kıstas alınırsa tatarcık sineği yararlı bir sinek türüdür.

Bunun yanında diğer bir tür olan ve buğday kesik sineği olarak adlandırılan tatarcık sineğinin bizzat kendisi ekinler için zararlı bir haşere türüdür.

Diğer başka bir tür olan kara tatarcık sineği gibi bazı türlerin dişileri de kanla beslenirler. Bu tatarcık sineği türü parazit taşıyabildiklerinden dolayı insanlara ve çiftlik hayvanlarına hastalık bulaştırabilme riskleri mevcuttur. Bu hastalıklardan biri olan nehir körlüğü ve diğer sağlık sorunlarının yayılmasında etkisi nedeniyle tatarcık sineği ile mücadele için çeşitli ilaçlama yöntemleri oluşturulmuştur.

Tatarcık Sineği Nasıl Yok Edilir?

Tatarcık sineği ile mücadele, sıradan böcek ve sinek için kullanılan ilaçlar yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden tatarcık sineği zararlı canlılarının tamamen etkisiz hale getirilebilmesi sadece profesyonel ilaçlama uygulaması ile olur.

Ayrıca sivrisinek ve diğer tüm sinek türlerinin ısırıklarından korunmak adına bu haşerelerin mevcut yaşam alanlarına girmemesi için pencerelere yapılan sineklik telleri, bu su sineklerin (tatarcık sineği) boyutunun çok küçük olmasından dolayı buralardan rahatlıkla sığarak geçebildikleri için tatarcık sineği ile mücadelede kesin bir çözüm maalesef değildir.

Tatarcık sineklerinin el ile tek tek öldürülmesi, bu canlıların taşıdıkları mikroorganizmaların sineğin ölümünden sonra da varlığını devam ettirebileceğinden, son derece tehlikeli olabilmektedir. Tatarcık sineği ile mücadele kapsamında onların yaşam alanı olan kirli alanlar ve pis su kaynakları yok edilmelidir.

Tatarcık sineği ile mücadele kapsamında yapılacak ilaçlamada en etkili iki yöntem şu şekilde listeleye biliriz;

 • Kokusuz İlaçlama Yöntemi
 • Kokulu İlaçlama (ULV) Yöntemi

Tatarcık sineği ile mücadele de tatarcık sineği ilaçlama işlemi için bizi arayabilirsiniz.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

12 yorum

Polat Kelkitli

24 Temmuz 2021

Merhaba,

Depomuzda tatarcık sineği yüzünden sıkıntı çekiyorduk. bizi bu dertten kurtaran bariyer ilaçlamaya teşekkür ederiz.

Cevap Yazın
commenter

Barış

11 Ağustos 2022

haşereler artık kabusumuz olmuştu. Bariyer ilaçlamayı arkadaşlar tavsiye etti. Aradım görüştük. Sonra gelen arkadaşlar evimizi titizlikle haşerelerden temizledi ve yok ettiler.

Cevap Yazın
commenter

Asiye

14 Ağustos 2022

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yorum yazmak için biraz bekledim. sonucu görmek istedim. evimde sürekli gördüğüm gümüşcün böceği, solucan ve kırkayakları haşereler artık yok oldular. hepsini ölmüş olarak buluyorum. Ayrıca ilaçlama sonrasıda bir sorun yaşamadım. BAriyer ilaçlama ekibine teşekkürlerimi iletirim.

Cevap Yazın
commenter

Fatma

20 Ağustos 2022

beni büyük dertten kurtardınız, teşekkürler bariyer.

Cevap Yazın
commenter

Mustafa

30 Ağustos 2022

iki gün öncesine kadar evde haşereler ile kovalamaca oynuyprdum. bariyer ilaçlamaya evi ilaçlattım ve şimdi sürekli böcek ölülerini topluyorum evden. Verdikleri fiyat da epey makul. tavsiye ederim.

Cevap Yazın
commenter

Zeynep

9 Eylül 2022

Şu an tek tük banyoda haşerelere rastlıyoruz ama ilaçlama sonrasında hiçbiri yaşamıyor artık 🙂 Umarım bu şekilde devam eder.

Cevap Yazın
commenter

Emre

15 Eylül 2022

Evin her yeri büyük bir titizlik ve dikkat ile ilaçlandı. İşlem o an etkisini göstermeye başladı. herşey için sağolun bariye.

Cevap Yazın
commenter

Mehmet

17 Eylül 2022

İşini büyük bir titizlikle ve ustalıkla yapan bir firma Bariyer ilaçlama ve haşere ilaçlama konusunda tek geçerim.

Cevap Yazın
commenter

Hüseyin

22 Eylül 2022

beni büyük dertten kurtardınız, teşekkürler bariyer.

Cevap Yazın
commenter

Şuayıp

27 Eylül 2022

bu kadar mı farkeder deniyor ya, işte bende diyorum, bu kadar mı farkeder. teşekkür ederiz bariyer ilaçlama.

Cevap Yazın
commenter

Özlem

2 Kasım 2022

Tatarcık Sineği İle Mücadele bu konuda geyat başarılı bir ilaçlama firması. tecrübe ettim. tavsiye ederim.

Cevap Yazın
commenter

Mehmet

18 Kasım 2022

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Cevap Yazın

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli