Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Tahtakurusu

Tahtakurusu yapısı nasıldır ve nasıl olur?

Tahtakurusu, Yürüyen haşerelerden olan ve hemiptera takımından Cimicidae familyasına ait olan zararlı böceklerin ortak adı tahtakurusu olarak bilinirler. Tahtakurusu böcekleri sadece memeli canlılardan ve kuşlardan kan emerler. Faaliyetlerini gece vakitlerinde yapan tahtakurusu böcekleri diğer zamanlarda ışıktan korunan yerlerde saklanırlar.

Tahtakurusu böcekleri yapısal olarak 4 mm veya 5 mm boyundadırlar ve yaklaşık olarak da bir elma çekirdeği ebatlarndadır. Tahtakurusu böcekleri düz renk, kırmızımsı renkte, kahverengi renkli olurlar ve şekil olarak ise oval şeklinde yürüyen haşerelerdir. Tahtakurusu kan emme işlemini bitirdikten sonra renkleri daha da kırmızı olurlar. Fiziki olarak da daha şişkin bir görünüme kavuşur.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi tahtakurusu kan ile beslenir ve yapılan araştırmalara göre soğuk hava koşullarında ortalama bir sene hiç beslenmeden yaşayabildikleri bilinmektedir. Tahtakuruları gece gün ışığı kaybolup gece olduğunda ve evdeki insanlar da uyuyarak ev hareketliliği sakinleştiği zaman daha faal bir duruma geçerler.

Tahtakurularının yaşam alanları genel itibari ile çarşaflar, mobilya, döşek araları, süpürgeliklerin arkası, resim çerçeveleri veya priz boşlukları da dahil her türlü yarıklarda ve çatlaklarda yaşamlarını sürdürürler. Tahtakuruları genel olarak ziyaretçilerin bavullarında veya çanta gibi şahsi eşyalarda ve otel odalarında sıklıkla görünürler.

 

Tahtakurusu nasıl ürer?

Tahtakurusu kaç günde ürer?

Tahtakuruları günde 1 ila 5 arasında yumurta üzere hayatları boyunca ortalama toplam 200 ila 500 yumurta yumurtlayabilme kabiliyetine sahiptirler. Tahtakuruları normal bir oda sıcaklığında yeterince besin kaynağıyla ortalama 300 günden fazla bir süre boyunca yaşayabilirler.

Bir evde tahtakurularının olup olmadığının anlaşılmasının birçok belirtileri olabilir. En birincisi belirti ise tabi ki tahtakurularının fiziki olarak görülmüş olmasıdır. Bir evde bir tanede tahtakurusu görülmüş ise o evde bir tahtakurusu problemi var demektir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi yetişkin bir tahtakurusunun ortalama şekli ve ebadı elma çekirdeğiyle aynıdır diyebiliriz.

Bir evde tahtakurularının olup olmadığının anlaşılmasının ikinci bir belirtisi de tahtakurusu kabuk derileridir. Burada yavru tahtakuruları büyüme süreçlerinde kabuklarını devamlı surette dökerler. Evin içinde bu türden kabukların görülmesi tahtakurularının varlığının bir işaretidir.

Tahtakurusu kan ile beslenir kış aylarında ki soğuk hava koşullarında hiç beslenmeden 1 sene yaşayabilirler. Tahtakurusu gece insanlar uyuduğunda beslenmek için faal olurlar.

Tahtakuruları beslenme işlemlerinden sonra saklanmak için yuvalarına geri dönerler. Tahtakurusu sığındığı yuvasındaki gözenekli yüzeylerde renk olarak siyahtan kahverengiye doğru bir renkte dışkı bırakırlar ve gözenekli olmayan yüzeylerde de kahverenginden siyaha doğru renkte olan dışkılarını bırakırlar. Bu da tahtakuruna bir delildir.

Derinizin üzerinde görebileceğiniz ısırıklar tahtakurularının varlığının diğer farklı bir işareti olabilir. Fakat burada deri üzerinde görünen kırmızı şeritler başka nedenlere de bağlı olabileceğinden dolayı diğer başka belirtilere göre hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Peki tahtakurusu ısırığı nasıl ayırt edilir?

Herhangi bir böcek ile tahtakurusu ısırığını ayırt etmek genelde zordur. Burada ısırığın tahtakurusundan kaynaklandığını düşünüyorsanız emin olmak için gerçekleşen ısırıkların zamanlamasının yanında diğer yaygın tahtakurusu varlığına işaret eden belirtileri kontrol etmek gerekir. Tahtakurusu ısırığı insanlara herhangi bir zarar vermediği gibi tahtakuruları bilinen herhangi bir hastalıkta yaymazlar ve tahtakurusu ısırığı zararları yoktur. Buna nazaran tahtakurusu ısırığı can sıkıcı olabilmesinin yanında bazı durumlarda ağrılı kaşıntılı bir hal alabilmektedir. Öyle ki tahtakurusu ısırığı deri döküntüsüne neden olabilmektedir.

tahtakurusu ısırığı nasıl ayırt edilebilir
tahtakurusu ısırığı

İnsan vücudu tahtakurusu ısırıklarına çok farklı tepkiler verebilmektedir. Bazı insanlar tahtakurusu ısırığına herhangi bir reaksiyon göstermezken tepki vermezken kimi insanlarda ise küçük şişlikler, kaşıntı ve deri döküntüsü yaşanabilmektedir.

Tahtakurusu ısırıkları insan vücudunun belirli olmayan herhangi bir yerinde çıkabilir. Tahtakurusu ısırıkları genellikle ciltteki kan damarlarına yakın olan boyun, eller, kollar, bacaklarda olur.

tahtakurusu ısırığı
tahtakurusu ısırığı

Tahtakurusu ısırıklarına maruz kalan kişilerin kolları ve bacakları gibi açıkta kalan bölgelerde çizgiler şeklinde olur veya üst üste ısırıklar şeklinde görülür. Eğer tahtakurusu beslenme sırasında rahatsız edilirse aynı bölgeden birden fazla ısırabilir ve eğer tahtakurusu ısırığı vücudun birden fazla yerinde varsa bu durum kişinin birden fazla tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterebilir bir delildir.

Tahtakurusu ısırıkları tahtakurularının gece ortaya çıkmalarından dolayı genel olarak geceleri biz uyurken olur. Bu aşamada tahtakurusu ısırığına maruz kalan insanlara, tahtakurusu kan emerken bir anestezi enjekte eder ve bu şekilde insanlar uyanmazlar.

 

Tahtakurusundan nasıl kurtulabilirim

Tahta kurusundan nasIl kurtulunur?

Tahtakurularını hemen her yerden toplamak mümkündür. Tahtakuruları ofisleri, dükkanları, otelleri, spor salonları ve diğer sayılamayacak birçok alanları istila edebilirler ve bu gibi yerlere ek başka daha bir çok alanlardan toplamak mümkündür.

tahtakurusu ilaçlama
tahtakurusu ilaçlama

Tahtakuruları bavullarda, kişisel eşyalarda ve hatta insanların üzerlerinde saklanabilirler ve beraberinde bu şekilde eve, apartman dairesine, villaya gidebilirler.

 

Tahtakurusu istilasının olması temizlik ile hiçbir ilgisi yoktur ne kadar temiz olunursa olunsun en iyi otellerde de bulunabilir ve insanlar üzerinden en temiz evlere de geçebilirler. Tahtakuruları kapalı bir alana girdikten sonra konusunda deneyimli bir ilaçlama firmasının yardımı olmadan tahtakurularıyla mücadele etmek artık imkansız bir hal alır.

 

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli