Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Salyangoz - Bariyer İlaçlama

Salyangoz

Salyangozun Özellikleri: Yumuşakçalar grubundan olan Salyangoz, karada yaşayan bir canlıdır. Sırtlarında sert bir kabuk taşırlar ve bu kabuk sayesinde kendilerini tehlikeden korurlar. Baş ucunda kalın iki tane antenleri bulunan salyangoz, besin maddelerini bu antenler sayesinde bulur.

 

Yaşam Alanı: Salyangoz, nemli ve ılıman iklimlerde yaşar. Havanın soğuk olduğu zamanlarda, kabuğuna saklanır.  Kendi ağırlığının 15 katı kadar yiyecek tüketebilir. Salyangoz kuru bitkileri yemez. Yediği bitkileri vücudunda sürekli depolar ve kış aylarında, toprak altında kabuğuna çekilir, uykuya yatar.

Biyolojisi: Salyangozların vücutları kabuklu veya çıplaktır. Ağızlarında “radula” denen  bir dil mevcuttur. Karın altlarındaki kaslı ayakla sürünürler. Salyangozlarda erkeklik ve dişilik organları bir arada bulunur. Salyangozlar bahar aylarında çiftleşme yapar. Bazen kendi kendilerini döllerler bazen de çiftleşirler. Bir defa çiftleşmeleri birkaç yıl yetebildiği gibi aynı yıl içinde 2 defa çiftleşebilirler. Her yumurtlama döneminde, 70–90 arasında yumurta bırakır. Salyangoz yumurtaları, 1 ay içerisinde açılır. Helix spiriplana olarak bilinen Kara salyangozu 15 yıl kadar yaşar.

Salyangozlar evlerdeki saksı çiçeklerini kemirerek besinlerimize ve ekinlerimize büyük çapta zararlar verir ve insanlara birçok hastalık bulaştırırlar.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *