Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Kitap Biti ile Mücadele

kitap biti ile mücadele

Kitap Biti

Kitap Biti Nedir ve Kitap Biti ile Mücadele Nasıl Olur?

Esasında kitap biti gerçek bir bit değildir. Fakat kitap biti, odun biti ismiyle bilinen farklı bir böcek türü takımındandır ve kitap biti bu manada en tanınmış üyelerindendir. Bilim insanlarının vermiş olduğu adı ile kitap biti ‘Psocoptera’ olarak isimlendirilmiştir. Gerçek manada bu böcek türü takımından olan, kitap biti (diğer bir adı ile odun biti) yumuşak gövdelidir. Kitap biti ‘odun biti’ uzun duyargalı ağız kısmı sayesinde parçaları çiğnemeye uyarlanmış bir yapıya sahiptir. Kitap bitinin pek çoğu 5 milimetreden küçüktür ve 1000 üzerinde türü mevcuttur. Kitap biti canlısı kanatsız olan odun biti grubundandır.

Genel olarak rastlanan ve herkes tarafından kitap biti adı ile bilinen kitap biti türüne bilim dünyasında ayrıca ‘Lipocelis’ adı ile de anılmaktadır. Kitap bitinin yaklaşık 126 adet alt türleri bulunur. Bu manada kitap biti geniş bir yayılım göstererek dünyanın her yerinde bulunmaktadır.

kitap biti ile mücadele
kitap biti ile mücadele

Kitap biti yaşam alanları nereleridir?

Kitap biti genel olarak bina içinde ve tozlu raflar arasında dolaşan çok hareketli bir böcektir. Kitap biti tarihi eser olsun olmasın yıllanmış olan eski kitap ve kâğıtlara çok büyük zarar verebilir.

Kitap biti yaşam alanları arasında depolanmış tahıllar da bulunur. Erkek kitap biti başlarıyla tıkırtı sesleri çıkartabilirler.

Ağaç kabuklarının altında yaşayabilen kanatlı akrabaları da olan kitap biti türleri burada mantar, yosun ve çeşitli bitkisel bitki özlü maddelerle gıdalanırlar. Diğer bir kitap biti türü de taşların altında veya bitki kalıntıları arasında yaşamlarını sürdürürler.

Ek olarak kitap biti nemli alanları ve sessiz yerleri severler.

Kitap biti olarak bilinen odun biti ve diğer çeşitli bit, böcek ve haşere sorunlarınız için T.C. Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Haşere Böcek İlaçlama Firması Bariyer İlaçlama uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

Kitap biti ambarlarda, kütüphanelerde ve ev odalarında da yaşarlar. Bu manada düzenli bir şekilde temizlik ve bakım yapılmayan bu yerlere kolaylıkla kolonilerini kurabilirler.

Eğer yeterince Dezenfekte edilmemiş ise, kitap biti duvar kâğıtlarının altlarında bile yaşayabilirler. Mobilyaların altına ve rafların derinliklerine saklanan kitap biti buradaki ortamı sevip buranın uygun olduğunu keşfederse artık burada beslenerek hayatını sürdürmeye başlar.

Beslenme zinciri çok geniş olan kitap biti ne bulurlarsa bulabildikleri birçok bitkisel besini tüketerek hayatlarını devam ettirebilirler.

 

Peki kitap biti yaşam döngüsü nasıldır?

Kitap biti genel olarak bir yere taşınmak sureti ile geldiklerinden bir kitap biti kitap odasına giren çıkan kişilerin üzerinde veya o kişilerin eşyaları vasıtası ile kütüphanede meydana gelirler.

kitap biti ile mücadele
kitap biti

Kütüphanenize yeni eklediğiniz kitapların içinde aynı zamanda bit yumurtaları da olabilir. Bağlantılı olarak kitap biti yumurtalarının bulundukları ortamın nemlilik derecesi de %60 seviyesinde olduğunda çok hızlı çoğalırlar. Kitap biti istilasından kurtulmanın çözümü ise bulunduğunuz ortamın rutubet derecesini düşürmektir. Ortamın nem derecesini en alt seviyelerde tutarak kitap biti oluşumunun engellemiş olursunuz.

Dişi kitap biti genellikle yaz sezonunda yumurtlayarak çoğalırlar. Her bir dişi kitap biti 60 civarında yumurta yumurtlayabilir. Dişi kitap bitinin ürettiği kitap biti yumurtaları ortalama 21 içinde yeni kitap bitini oluşturur. Kitap biti ortalama 110 gün yaşar.

 

Böcekli kitap nasıl temizlenir ve kitap biti mücadelesi nasıl olur?

Kitap biti ile mücadele de en etkili yöntem, bulunduğunuz ortamın rutubet seviyesini en alt seviyelerde minimuma indirmektir. Ortam nemini dikkatli bir şekilde ayarlayabilmek için ise yapmanız gereken en önemli tedbir de ortamdaki su sızıntılarını kesmekten geçer. Ayrıca ortamın havalandırma sistemi de düzgün bir şekilde planlanarak tasarlanmış olmalıdır. Buna ek olarak ortamın gider boruları da hiçbir şekilde tıkanık bırakmamak ve kontrol etmek gerekmektedir.

Kitap biti üremek için bir taşıyıcı kullanabilmelerinin yanında yaşayacakları ortama çevrede bulunan yarık ve çatlaklardan da gelebilirler. Bu sebepten dolayı kitap biti oluşumuna engel olmak için ve bu odun bitine karşı savunma kalkanı oluşturmak adına ortamdaki tüm çatlak ve yarıkları kapatmanız büyük fayda sağlayacaktır.

kitap biti istilası
kitap biti

Diğer tüm haşerelerde olduğu gibi kitap biti de açıkta bıraktığınız yiyecek ve içecekler de odun bitleri için bir davetiyedir. Bu yüzden kilerdeki tüm yiyeceklerinizi mümkün olduğunca kapalı kaplarda saklamanız çok önemlidir.

Her yerde Hijyen önemli olduğu gibi kitap biti ile mücadelede de Hijyenin ve temizliğin büyük bir önemi vardır. Bitler tozlu alanlarda yaşamayı sevdiklerinden dolayıdır ki bu yüzden duvar köşeleri yanında pencere kenarlarında da zaman içinde meydana gelen tozların düzenli olarak temizlenerek Dezenfekte edilmesi gerekir. Bu şekilde kitap biti, odun bitlerinin yaşam alanlarından birini ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Kitap Biti İlaçlama

Kitap biti, bir diğer adı ile odun biti ve başka her çeşitten bit, böcek ve haşere sorunlarınız için Bariyer İlaçlama ve Dezenfeksiyon olarak uzmanlığımızdan yararlanabilirsiniz

Profesyonel bit ilaçlama ve böcek ilaçlama hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi arayın, bizde sizi kitap bitinden kurtaralım..

 

Alo Bariyer +90 216 641 93 93 Hemen Ara Destek Al
İstanbul’un Her Yerinde 7/24 Destek

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

4 yorum

commenter

Furkan

4 Eylül 2022

bu kadar beklemiyordum. Açıkçası işinin ehli bir firma çıktı. bundan sonra hep sizinle çalışacağız.

Cevap Yazın
commenter

Erkin

7 Eylül 2022

İlaçlama öncesi ayrıntılı şekilde bilgi verdiler. sonra da hızlı bir şekilde ev ilaçlama, bahçe ilaçlama ve bodrum katı ilaçlama yapıldı. sonrassında tüm dertlerim bitti. teşekkürler.

Cevap Yazın
commenter

Ali

5 Ekim 2022

Soğukkanlı, hızlı ve kendinden emin hamlelerle ilaçlama hizmetini yaptılar. işlerinde profesyoneller. tavsiye ederim..

Cevap Yazın
commenter

Ennur

3 Kasım 2022

haşereler artık kabusumuz olmuştu. Bariyer ilaçlamayı arkadaşlar tavsiye etti. Aradım görüştük. Sonra gelen arkadaşlar evimizi titizlikle haşerelerden temizledi ve yok ettiler.

Cevap Yazın

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli