Anadolu: Çamlık Mh. Nimet Sk.
No:12 /A Çekmeköy/İstanbul

Avrupa: Yenimahalle Cengiz Sk.
No:21/A Küçükçekmece/İstanbul
+90 216 641 93 93

+90 212 877 00 87

Gemi Fumigasyonu

gemi fumigasyonu

Gemi Fumigasyonu Nedir ve Gemilerde Fumigasyon Nasıl yapılır?

Çok etkili olan gemi fumigasyonu uygulaması, çeşitli fumigasyon yöntemlerinin bir arada kullanıldığı tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Gemi taşımacılığı global nakliyat trafiğinin yaklaşık %90’lık kısmını kapsamaktadır. Gemiler vasıtası ile binlerce farklı farklı noktadan taşınan ticari yükler arasında hiç şüphesiz beraberinde zararlıları da barındırabilmektedir ve bu zararlılar yüklerin taşındıkları alanları tamamen istila edebilmektedir.

Tam bu noktada bu türden zararlı türlerinin, ürünlerin bulunduğu gemilerdeki depolama ve konteynır gibi alanları istila etme risklerinin önüne geçmek adına tercih edilen en ekonomik ve en hızlı ve etkili yöntem gemi fumigasyonu uygulamasıdır.

gemi fumigasyonu

gemi fumigasyonu

Gemi Fumigasyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gemi fumigasyonu uygulaması genel olarak geminin limanda demirlediği zamanlarda yapılmalıdır. Bunun yanı sıra gemi transit durundayken de fumigasyon uygulama işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat bu durum iş güvenliği açısından yüksek güvenlik sorunları yaratacağından dolayı bu durumda (hareket halindeyken) yapılacak gemi fumigasyonu oldukça riskli bir uygulama haline gelir.

Fumigasyon öncesinde ve sonrasında yapılması ve alınması gerekli güvenlik tedbirlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gemi fumigasyonu işlemlerinden önce gemi çalışanlarına ve gemi mürettebatına mutlaka güvenlik tedbirlerinın yanında güvenlik uygulamaları hakkında fumigant uygulama riskleri ve iş güvenliği konusunda bilgilendirici eğitim verilmelidir.

    gemi fumigasyonu
    gemi fumigasyonu
  • Yağmurlu havalarda veya fumigasyon uygulaması yapılacak gemi ambarı alanlarındaki mevcut nem oranının yüksek olduğu durumlarda özellikle dikkatli olunması gerekir ve bu esnada yanıcı ve parlayıcı fumigant gazların uygulanmasından kaçınılmalıdır.
  • Gemilerdeki mevcut elektrik tesisatlarından gaz ilerlemediğinden emin olunarak gemi fumigasyonu uygulaması yapılması gerektiğinden fumigasyon yapılan alan ile bağlantılı tüm elektrik tesisatları detaylı olarak kontrol edilerek gerekli olan yalıtım işlemleri mutlaka yapılmalıdır.
  • Ayrıca gemi fumigasyonu uygulaması öncesinde gemide olabilecek gaz sızıntının önüne geçmek adına gaz sızıntı testi, eğer imkan var ise mutlaka yapılmalıdır.
  • Uygulama öncesinde gemide bulunan tüm ambarların kapakları veya diğer contalı kapakların gaz sızdırlığından emin olunmalı detaylı olarak kontrol edilmelidir. Yalıtım noktasında bir eksiklik varsa bu eksikliğin giderilmesi için mutlaka gerekli yalıtım çalışması işlemleri yapılmalıdır.

Şayet gemide yapılacak uygulama Konteyner Fumigasyonu ise, o konuda belirttiğimiz güvenlik tedbirleri uygulanmalıdır.

DEVAM EDECEK…

Did You Like This Post? Share it :

11 yorum

commenter

Süleyman

6 Kasım 2022

işini dürüst bir şekilde yapıyor bu firma. iş ahlakının güzel ve iddialı bir temsilcisi konumunda bir firma.

Reply
commenter

Şadiye

8 Kasım 2022

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Reply
commenter

Çetin

9 Kasım 2022

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Reply
commenter

Utku

13 Kasım 2022

bu kadar mı farkeder deniyor ya, işte bende diyorum, bu kadar mı farkeder. teşekkür ederiz bariyer ilaçlama.

Reply
commenter

Ali

16 Kasım 2022

Gemi Fumigasyonu Nedir ve Nasıl yapılır? bu konuda geyat başarılı bir ilaçlama firması. tecrübe ettim. tavsiye ederim.

Reply
commenter

Özlem

25 Haziran 2023

iki gün öncesine kadar evde haşereler ile kovalamaca oynuyprdum. bariyer ilaçlamaya evi ilaçlattım ve şimdi sürekli böcek ölülerini topluyorum evden. Verdikleri fiyat da epey makul. tavsiye ederim.

Reply
commenter

Ahmet

4 Ağustos 2023

İlaçlama öncesi ayrıntılı şekilde bilgi verdiler. sonra da hızlı bir şekilde ev ilaçlama, bahçe ilaçlama ve bodrum katı ilaçlama yapıldı. sonrassında tüm dertlerim bitti. teşekkürler.

Reply
commenter

Cebbar

6 Kasım 2023

Şu an tek tük banyoda haşerelere rastlıyoruz ama ilaçlama sonrasında hiçbiri yaşamıyor artık ? Umarım bu şekilde devam eder.

Reply
commenter

Ülkühan

11 Kasım 2023

beni büyük dertten kurtardınız, teşekkürler bariyer.

Reply
commenter

Nazan

13 Kasım 2023

Gemi Fumigasyonu Nedir ve Nasıl yapılır? bu konuda geyat başarılı bir ilaçlama firması. tecrübe ettim. tavsiye ederim.

Reply
commenter

Deniz

20 Kasım 2023

haşereler artık kabusumuz olmuştu. Bariyer ilaçlamayı arkadaşlar tavsiye etti. Aradım görüştük. Sonra gelen arkadaşlar evimizi titizlikle haşerelerden temizledi ve yok ettiler.

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open

Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli