Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Çıyan İlaçlama

çıyan ilaçlama

Çıyan ve Çıyan İlaçlama

Alışılmışın dışında çok çok hızlı hareket eden çıyanlar, uzun bir vücut yapısına sahip canlılardır. Çıyanların Latince olan bilimsel adı Chilopoda ‘dır. Çıyan canlısı eklembacaklılar şubesinin çok bacaklılar sınıfı aittir. Çıyanların iri olan türleri de vardır ve bu iti çıyanlar en tehlikeli çıyan grubuna giren zehirli çıyanlardır.

Genel olarak çıyanların önemli bir kısmının ‘önemli derecede büyüklüğe ulaşmış olanlar hariç’ dişleri küçüktür ve bundan dolayı dişlemiş olduğu canlının derisini delemezler.

Çıyanların yaşam alanları Antarktika kıtası dışındaki her yerdir. Aynı arılarda da olduğu gibi çıyanların şah damar ve göz gibi organları ısırmasından sakınılmalıdır ve ısırılan bölgeye hemen buz konulmalıdır.

Çıyan canlıları kırkayaklarla benzerliklerinden ötürü kırkayak oldukları düşünülmüş olsa da esasen bu düşünce tamamen yanıltıcı bir düşüncedir. Çıyanların yapısal olarak tam 15 veya 177 çift ayakları bulunabilmektedir. Uzun canlılar olan (aynı zamanda dev çıyan cinsleri de vardır) ve segmentlere ayrılmış yassı bir vücutları olup bu şekilde segmentlerden oluşan çıyanların vücutlarındaki her bir segmentte bir çift ayak bulunmaktadır.

çıyan ilaçlama ve çıyan sokması

Çıyan ilaçlama ve çıyan sokmasıSarı çıyan başta olmak üzere çıyanlar, birçok değişik renklerde görülebilirler. Fakat genellikle en çok görülenleri kahverengi çıyanlar veya kırmızımsı turuncu çıyanlardır. Çıyanlar çeşitli türlerine göre boyları 4mm-152 mm arasındadır. En tehlikeli çıyan olabilecek cinslerinin baş bölgesinde bir çift uzun ve hassas antenleri bulunan çıyanlar küçük ağızları ve zehir bezelerinin olduğu pençe gibi büyükçe organları mevcuttur.

Aslında çıyanların birçok cinsi etobur canlılardır. Çıyanlar beslenmek için geceleri avlanırlar. Avları arasındaki canlı türleri de örümcek, küçük omurgalılar ve solucan gibi hayvanlardır.

 

Ev Çıyanı zehirli midir?

Peki ev çıyanı insana zarar verir mi?

Ev çıyanı ölümcül sayılabilecek derecelerde tehlikeli olmasalar bile onlarla birlikte yaşamak tiksindirici ve huzursuz edici bir durumdur. Fakat ek olarak belirtmeliyiz ki, evde çıkan çıyan zehri öncelikle çocuklarda, alerjik hastalığı olanlarda ve yaşlı insanlarda çok ciddi sağlık problemlerine ve çok nadir de olsa ölümlere sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı bu gibi özel kişilerde ev çıyanı insana zarar verebilir.

çıyan sokması

çıyan ilaçlama

Çıyan sokması

Çiyan sokarsa ne olur?

Çıyan sokması veya diğer adı ile çıyan ısırması, çıyanın ilgili deriyi dokuyu delmesi ve zehrini delmiş olduğu derinin altına enjekte etmesi ile gerçekleşmektedir. Çıyan sokarsa ne olur sorusunun cevabı olarak diyebiliriz ki, çıyanın soktuğu yerde öncelikle o bölgede bir doku bozulması olur ki bunun sebebi ise sokma, ısırma ile beraber çıyanın vücuda salgıladığı zehrin organı veya o deriyi, dokuyu çürüterek deforme etmesidir.

 

Çıyan ısırınca ne yapmalı?

Çıyanın soktuğu yani ısırdığı alanda birbirine benzeyen iki adet küçük birer nokta görülür. Belirli boyuttaki olan çıyanlar deriyi deldikten sonra altına vücutlarında bulunan zehri enjekte ederler. Çıyan tarafından ısırılan yerdeki doku, çıyan tarafından enjekte edilen zehirden dolayı bozulur zamanla o kısım çürür.

Çıyan sokması, çıyan ısırması durumunda öncelikle çıyanın ısırdığı bölge zaman kaybedilmeden sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır.

Kan damarlarını daralttığı ve bu şekilde vücuda giren zehrin yayılmasını engellemesinden dolayı çıyanın ısırdığı, soktuğu bölgeye hemen buz tutun. Bu şekilde soğuk pres ile yapılan pansuman sayesinde çıyan ısırması sonucu oluşacak ağrı ve acı hafifleyecektir.

 

 

Çıyanın ısırdığı, soktuğu alanı 4-5cm üzerinden bir ip veya bez parçası ile bağlayarak buradaki kan dolaşımı yavaşlatın ve bu şekilde zehrin hareketini engelleyerek vücuda yayılmasını engellemiş olursunuz.

Çıyan sokmasından sonra yukarıda belirtiğimiz acil önlemlerini aldıktan sonra hiç zaman kaybetmeden en yakın bir hastaneye giderek ilgili doktora görünmeniz gerekmektedir.

çıyan sokması ve çıyan ısırması

Çıyan hangi mevsimde olur?

Çıyanlar doğadaki yaşantısında genel olarak yuvalarını toprak altına yaparlar. Çıyanların yaptıkları yuvalar, ilkbahar ve sonbahar mevsiminde yağmurların yağması ile su altında kalır. Yuvaları bu şekilde tahrip olan çıyanlar yuvalarından çıkarak insanların yaşam alanları olan evlere kadar gelir ve bu mekanlarda yüksek yerlere tırmanırlar.

Çıyanlar genel itibari ile beslenmesini ve gezinmesini gece vakti yaptıklarından dolayı bu zaman diliminde evde görülürler. Çıyanlar gece boyunca süren aktif yaşamlarına nazaran gündüzleri ise yuvalarında pasif durumda olup saklanırlar.

 

Çıyan ilaçlama ile çıyanlarla mücadele

Çıyanlar görebileceğimiz hemen hemen her yerde yaşayabilirler ve insanlara ciddi anlamda tehlike saçabilmektedirler. Çıyanlarla mücadele çerçevesi içinde alabileceğiniz bazı önlemler vardır fakat en sağlıklı ve en etkili yöntem, profesyonel bir haşere ilaçlama firmasından destek almaktır.

Her tür haşere ilaçlama başta olmak üzere ilaçlama alanında kendisini kanıtlamış şirket olarak, çıyan ilaçlama işlemlerimizi T.C.Sağlık bakanlığı onaylı firma olarak en kaliteli ilaçlarla ve yöntemlerle gerçekleştirmekteyiz.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli