Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Un Biti Böceği

un biti böceği

Un Biti

Un Biti Nedir?

Kırmızı un böceği olarak da bilinen ve bilimsel adı tribolium castaneum olan un biti genelde depolanmış olan ürünlere yiyecek maddelerine dadanırlar. Un bitinin halk dilinde adı unlu bit, pamukçuk ve unsu böcek gibi adları bulunmaktadır.

 

Unlu biti zararlısının genel özellikleri nedir?

Yapısal olarak ergin hale gelen dişi un bitinin vücudu uzunca fakat oval ve üzeride un gibi un’a benzer ince beyaz mumsu tozlarla kaplıdır. Un biti ortalama 3,5mm boyundadır ve genişlik olarak da 1.8mm enindedir.

Bilimsel adı: Tribolium castaneum

Üst sınıf: Tribolium

Takson Basamağı: Tür

Sıralama: Kın Kanatlılar

Erkek un biti kanatlıdır ve renk olarak da sarımsı veya koyu kırmızımsı renktedirler. Vücut uzunluğu ortalama 1mm kadar olan erkek un bitinin kanatları saydamdır. Kanatları saydam olan erkek un bitinin bu kanatları vücutlarından daha uzundur.

un biti böceği
un biti böceği

Bir dişi un biti yaşamı boyunca yaklaşık 300-400 adet yumurta bırakır. Dişi un bitinin bıraktığı yumurtalar 100 ila 150 adetlik kümeler şeklinde mumsu ve ipliksi bir yapı içinde gelişirler.

Un bitleri yumurtada olsun veya ergin dönemlerinde olsun, kış aylarını genellikle bitki ve ağaç gövdesi, yarıklarında ve çatlaklarında veya kabuk altlarında geçirirler. Bu dönemi bazen de toprak altında otların kök boğazların kısmında geçiren un bitleri için orantılı olacak şekilde nemi yüksek olan, gölgeli ve sıcak yerler gelişmesi adına en uygun alanlardır.

 

Sistematik olarak çoğalarak hızla yayılabilen un biti böceği istilası profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından belirlenebilir ve ilaçlanarak temizlenebilir

 

Ortam sıcaklığının 26±1°C olması ve orantılı nemin de %60-65 olması durumlarında un bitleri ayda bir döl vererek çoğalabilirler. Bu oran akdeniz bölgesi turunçgil alanlarında ise 4 ila 5 döl olarak değişir.

Un biti çok küçük oldularından dolayı sürekli karıştırılan iki farklı türü bulunmaktadır. Un biti boyutları oldukça küçük olduğundan dolayı, ancak büyüteçle yardımı ile ayırt edilebilir. Bu iki farklı un biti türünün antenleri incelenerek aralarındaki fark belirlenir. Yetişkin un bitinin boyutları 3-4 mm’yi geçmez. Un biti renkleri kırmızıya yakın kahverenginde olurlar.

 

 

Un biti nasıl zararlı olmaktadır?

Un biti tahıl ve unlara dadanır ve depoladığınız tüm yiyecekleri mahveder.

Zararlıolan bu un biti böcekleri nisan sonu ve mayıs ortaları gibi bir ilkbahar zaman diliminde öncelikle bitkilerin gövdelerinde ve ana dallarında görülür. Un biti zaman içinde ağacın üst kısımlarına doğru hareket ederek ilk olarak meyve çanak yaprağı altına girerler.

Daha sonraları un biti böcekleri bitişikte bulunan meyvelere, yaprakların birbirine deydiği yerlere, göbekli olan portakalların göbek kısmına girip emerler. Un biti böceklerinin emdiği bu meyvelerin kalitesini düşürür. Emme sonucu meyvelerin sap dipleri zayıflar ve bu da meyvelerin dökülmesine neden olur.

Ayrıca un biti böceğinin salgılamış olduğu tatlımsı bir madde sayesinde yaprak ve meyvelerde fumajine oluşmasına sebebiyet verir.

Ek olarak belirtmekte fayda var, un biti böceği zararlısının bulunduğu yerlere harnup ve portakal güveleri yumurta bırakırlar. Bu un biti böceği zararlısının çıkardığı tatlımsı maddelerde işte bu güvelerin larvalarının besin kaynağı olurlar.

 

un biti böceği ilaçlama
un biti böceği ilaçlama
un biti böceği ilaçlama
un biti böceği ilaçlama

Un biti böceği hangi bitkilere zararlı olur?

Un biti böceğinin zarar verdiği ürünler öncelikle washington navel portakalı, yafa portakalı, altıntop  ve limonlar gibi turunçgiller başta olmak üzere dut, nar, muz, bağ, zeytin, yerfıstığı, bal kabağı, kavun, karpuz, zakkum, süs bitkisi gibi biti ve meyve ağaçları yaşamlarını sürdürdürerek buralarda ürünlere zarar verirler.

 

 

Un biti böceği istilası

Eğer depoladığınız ürünlerde küçük ve boruya benzeyen böcek türleri ile karşılaşıyorsanız işte o zaman un biti böceği istila ile karşı karşıyasınız demektir.

Şunu da belirtmek isteriz ki, un biti böceğinin gözle görülemeyecek kadar küçük olmasından dolayı mevcut un biti istilasını tanımlamanız biraz zaman alabilir.

Yetişkin seviyesinde olan un biti böcekleri tamamen kapalı durumda olan ürünlerin içine rahatlıkla girebilmektedirler ve diğer ürünlere de rahat bir şekilde bulaşabilirler. Bu şekilde sistemli bir şekilde çoğalma zemini bulan un biti böceği, gerçekleştirdiği istilanın hızla artması da kaçınılmaz bir sonuçtur.

Ürünlerinizin çevresinde sıra dışı tozlanma oluyorsa ve bu gibi benzeri izlere rastlamanız durumunda un biti böceğinin deponuzu, kilerinizi veya mutfağınızı ele geçirdiğini söyleyebiliriz.

 

un biti böceği
un biti böceği zararlısı
Ürün deposu ve evde un biti ile mücadele

Un biti evden nasıl temizlenir

Sistematik bir şekilde çoğalarak hızla yayılma özelliği olan un biti böceği istilası ancak ve ancak profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından gerçek bir araştırma ile belirlenebilir.

Un biti istilasının başladığı ilk noktadan yola çıkarak tüm deponun, kilerin veya mutfağın elden geçirilmesi gerekmektedir. Bu arada istilaya uğrayan söz konusu tüm besinlerin atılması en önemli mücadele yönteminin içinde ilk uygulanması gereken bir aşamadır.

Sonraki evrede un biti böceği istilasından kurtulmak ve bir daha tekrar etmemesi için garantili ilaçlama yapılır.

Bariyer ilaçlama ve dezenfeksiyon olarak un biti böceği istilası sorunlarınızda sizlere en iyi ve hızla çözüme ulaşmanızı sağlayacak çözümler sunuyoruz.

Ev ilaçlama ile un biti ve diğer böcek tehditlerinden uzak sağlıklı, hijyen bir depo, kiler veya mutfak için hizmet veriyoruz.

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *