Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Tespih Böceği

tespih böceği ilaçlama

Tespih Böceği

Tespih Böceği Anatomik Yapısı

Tespih böceği bilimsel olarak malacostraca sınıfından olup suda veyahut karada sıcak ve nemli bölgelerde yaşayabilen bir böcek türüdür. Tespih böceğinin diğer adı aynı zamanda tesbih böceği olarak da bilinmektedir. Tespih böceği yapısı yedi çift bacaklı olan kabuklu böcekler takımındandır. En az 300.000.000 yıl önceki dönemlere kadar tespih böceği fosillerine rastlanabilmektedir.

Büyüklük bakımından ele alacak olursak tespih böceği 3mm’den 45cm’ye kadar çok farklı boylarına rastlansa da genel olarak ufak böcekler grubuna girer. Genel olarak daha çok 13mm ilâ 15mm arasındaki boylarda görülen tespih böceğinin dış kısmı elastik ve sert örtülü grimsi renkte olan bir böcek türüdür.

Ayrıca bilim insanları bugüne kadar 10.000 adet tespih böceği türü tanımlamışlardır.

İnsanların yaşadığı ortamlarda da görülen tespih böceği rutubet ve karanlık yerleri sevdiklerinden dolayı insanların olduğu ortamlardaki banyo, mutfak, bodrum, ardiye ve depo gibi alanlara yuvalanırlar. Tespih böceği yaşam döngüsünde eğer bir tehlike hissederse fiziksel olara hemen kıvrılır ve bir top şeklini alır. Bu yüzden tespih böceği bu şeklinden dolayı bu tespih ön ekini almıştır.

Tespih Böceği nasıl beslenir, tespih böceği ne yer gibi sorulara verilebilecek en güzel cevap yaşadıkları bu ortamlardan dolayı genellikle sebzeler ve meyveler ile beslenirler.

 

tespih böceği
Tespih Böceği

Tespih böceği nasıl ürer?

Mart ve nisan ayları da başta olmak üzere tespih böceği kolonileri yıl boyunca çiftleşebilirler. Tespih böceği dişileri, yavrulayacakları yumurtalarını vücutlarının içinde bulunan içi sıvı dolu bir kesede kuluçkaya yatırırlar. Ayrıca tespih böceği yaşadığı yerin ortam şartlarına bağlı olarak senede iki defa 30 veya 40 yumurta yapabilirler.

Tespih böceğinin bu kuluçka süresi ortalama 3-7 hafta arası sürebilmektedir. Tespih böceği yavruları yumurtalarından çıktıktan sonra bile dişinin sıvı dolu bu kesesinde kalmaya devam ederler. Tespih böceği gelişimi yani kendi kendilerini idare edebilecek düzeye gelmeleri ortalama 2 ay sürer. Bu yüzden tespih böceği yavruları bu sıvı dolu kesede 2 ay kalırlar.

Yeni doğmuş tespih böceği ve diğer tespih böcekleri annelerinin sıvı dolu kesesinden çıkmasından sonra ortalama bir yıl içinde cinsel olgunluğa erişen genç tespih böceği olurlar. Tespih böceği yetişkin dönemine geldiğinde her ay çiftleşmeyi sürdürür. Dişi Tespih böceği ortalama 3 yıl kadar yaşamını sürdürebilir.

 

Tespih böceği zararları var mı?

Yukarıda da bahsettiğimize ek olarak tespih böceği yaşam alanı olan evimizdeki çiçeklerin saksı içlerine yerleşip orada bitkileri yiyerek beslenirler. Bu bitkileri yiyen tespih böceği bitkilerin çürümesine sebebiyet verirler. Tespih böcekleri dış ortamda da bitkileri yediğinden dolayı yetiştirilen ürünün kalitesini düşürür.

Ürünlere zarar veren haşere türlerinden olan tespih böceği yediği bu besinlere sonrasında dışkılarını ve salyalarını bırakır. Tespih böceğinin kalıntılarını bıraktıkları bu sebze ve meyveleri insanlar tükettiklerinde ise mikrop kaparlar ve sonrasında tespih böceği sayesinde hastalanabilirler.

Tespih böceği insana zarar verir mi

Tespih böceği insana zarar verir mi?Tespih böceği dokununca top gibi olmasından dolayı ismini bilmeyen kişiler tarafından genellikle dokununca toplanan böcek olarak isimlendirilir.

Normal şartlarda tespih böceği de başta olmak üzere pek çok uçan ve yürüyen haşere türü doğal yaşam alanları dış ortam olan doğadır. Fakat farklı etkenlerin oluşturduğu sebeplerden ötürü tespih böceği evlerde de görülebilirler ve insanların yaşam alanlarında da yaşayabilirler. Bu çeşitli sebeplerden dolayı tespih böceği insanların yaşam alanı olan binalara ve evlere girerek üreyerek çoğalmaya başladıklarında artık zarar verme potansiyeline de yavaş yavaş ulaşmaya başlarlar. Bu aşamada tespih böceği özellikle de küçük çocuklar için çok tehlikeli bir tehdit haline gelir.

Tespih böceği gibi zararları olan bu haşere türleri ilaçlanmalıdır. Site ilaçlama, apartman ilaçlama ve ev ilaçlama yaparak tespih böceğinin insan sağlığına karşı tehdit oluşturmalarının önüne geçilmelidir.

Profesyonel olarak yapılacak tespih böceği ilaçlama sayesinde tespih böceğinin saydığımız bu zararlar minimum düzeye indirilmektedir.

 

Tespih böceği ilaçlama

tespih böceği
tespih böceği

Vereceği zararlardan dolayı oldukça önemli olan tespih böceği ilaçlaması mutlaka alanında uzman profesyonel bir ilaçlama firmasına yaptırılmalıdır. Tarla, bahçe veya balkonunuzdaki bitkilerinize, ürünlerinize ve çiçeklerinize ve işgal etikleri verimli alanlara büyük zarar veren tespih böceği sorununa karşı en etkili yöntem profesyonel tespih böceği ilaçlama yöntemidir.

 

Alelade yapılan böcek ilaçlama uygulaması ile değil alanında uzman olan Bariyer İlaçlama ’dan yardım alarak tespih böceklerinden kurtulmanız mümkün olabilir.

Tespih Böceği İlaçlama

Alo Bariyer +90 216 641 93 93 Hemen Ara Destek Al
İstanbul’un Her Yerinde 7/24 Destek

Bariyer İlaçlama, Türkiye de ilaçlama sektöründe yenilikçi ve öncü şirket.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli