Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Kulağakaçan Böceği İlaçlama

kulağakaçan böceği

Kulağakaçan Böceği Nedir?

Kulağakaçan böceği yapısal olarak karın bölgelerinin bitimindeki çatal şekilde olan kıskaçlı görünümleri ile ilk olarak göze çarpan böcektir. Bilimsel adı forficula auricularia olan kulağakaçan böceği dermaptera takımındandırlar. Kulağakaçan böceği hem otçul ve hem de etçil olarak beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Ayrıca diğer böceklerin aksine kulağakaçan böceği yavrularını beslerler.

Kulağakaçan böceği görünüm olarak akrep ile bir kısım benzerlikler göstermektedir. Bu yüzden bazen akrep böceğine benzetilmeleri söz konusu olabilmektedir. Fakat renk olarak akrep böceğinden ayırt edilebilir durumdadır.

 

Kulağakaçan nerede yaşar

Kulağakaçan böceği kış aylarında ağaçların kovukları başta olmak üzere taş dipleri ve duvar çatlakları gibi alanların kuytu köşelerinde yaşamlarını sürdürürler. Bu özelliklerinden dolayı kulağakaçan böcekleri evlerde de görülebilmektedirler.

kulağakaçan böceği nerede yaşar
kulağakaçan böceği nerede yaşar

Kulağakaçan böceği üremesi

Kulağakaçan böceği dişileri yumurtlayarak çoğalırlar. Kulağakaçan böceği dişileri toplam sayıları türlerine göre değişiklikler gösterse de ortalama 30-50 arasındaki bir sayıda yavru yumurtlarlar.

 

Kulağakaçan böceği yavrusu ve erişkinliği

Kulağakaçan böceği yavruları yumurtalarından çıktıktan sonra nimfler olarak adlandırılan erginliğe erişmeden önce 4 veya 5 kere kabuk değiştirirler.

Kulağakaçan böceği bir yıl boyunca her birinin içinde ortalama 50 kadar kulağakaçan yavrusu olan ve 4-5 kez yumurta bırakabilmektedir. Kulağakaçan böcekleri doğada yaprakların altlarına ya da ağaç kabuklarının arası olmak üzere bu gibi nemli olan alanlara yumurtalarını bırakmaktadırlar.

Özellikle de yaz aylarında daha hızlı bir şekilde üremekte olan kulağakaçan böcekleri yavrularının, yumurtadan çıkması ortamın sıcaklığı ile doğru orantılıdır. Kulağakaçan böceği yumurtaları sıcaklığın yeterli olduğu ortamlarda daha iyi gelişmektedirler. Bu uygun ortamda gelişen kulağakaçan böceği yumurtaları olgunlaştığı zaman yavrular yumurtadan rahat bir şekilde gelişmiş olarak çıkmaktadır.

Doğanın haricinde kulağakaçan böcekleri ev ortamında da rahatlıklar üreyebilmektedirler ve buraları istila edebilmektedirler. Eve giren kulağakaçan böceği, evdeki nemli ve karanlık olan yerlere yumurtaları bırakırlar ve oralarda koloniler halinde rahatlıkla üreyebilirler. Ayrıca duvar deliklerine, saksıların altlarına, saksı kaplarına yumurtalarını bırakabilen kulağakaçan böceği yavrusu bahar aylarında daha çok yumurtalarından çıkar ve etrafı istila edebilirler.

 

Kulağakaçan böceği ısırığı

Sivrisinek ya da tahtakurusu gibi böceklerin insanları ısırması ve zarar vermesinin aksine kulağakaçan böceği ısırığı insanlara wkesinlikle zarar vermez.

Kulağakaçan böceği ısırığı
Kulağakaçan böceği ısırığı

Bazı böcek türlerinin karın bölgesindeki veya kafa bölgesindeki iğneleri ile sokması sonucu insanları zehirleyebilir. Fakat kulağakaçan böceğinde böyle bir şey söz konusu değildir. Kısacası kulağakaçan böceği ısırmaz, ısırsa da insanlara hiçbir şekilde zarar vermez.

Kulağakaçan böceğine gereksiz yere yakınlaşıldığı zaman savunma mekanizması olarak kıskaçlarını kullanarak insanlara zarar verirler. Fakat başta belirttiğimiz gibi sivrisinek veya tahtakurusu ile kıyaslandığında kulağakaçan böceği ısırığı tabiri caizse solda sıfır kalır.

Böyle bir durumda işi şansa bırakmak istemezseniz ısırılan bölgeyi bir sabunla yıkayabilir ya da antibiyotik içeren bir krem sürebilirsiniz. Bu tedbirler ile gerekli önlemleri almış olursunuz.

 

Peki kulağakaçan böceği zehirli mi?

Kulağakaçan böceği eğer ki evlerde görülüyorsa demek oluyor ki bu böcekler mutlaka insanların tükettiği yiyeceklerden besleniyorlardır. Bu açıdan kulağakaçan böceği insan sağlığı için risk oluşturabilirler. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi genel olarak bitkiler ile beslenen kulağakaçan böceği eve girdiklerinde insanlar uyurken vücutlarında dolaşarak bir tehlike oluşturabilirler.

Bu yüzden evinizde kulağakaçan böceği görmeniz durumunda mutlaka alanında uzman ekibi olan profesyonel bir ilaçlama şirketinden yardım almanız gerekir.

kulağakaçan böceği zehirli mi?

kulağakaçan böceği zehirli mi?

Evimde kulağakaçan var nasıl kurtulurum?

kulağakaçan böceği zehirli mi?
Evimdeki kulağakaçan böceğinden nasıl kurtulurum?

En başta kulağakaçan böceği türünün hem etçil hem de otçul olduğunu belirtmiştik. Bu bağlamda ölü ya da canlı birçok organizma türleri kulağakaçan böceği için beslenme zincirindeki yiyeceklerdir.

Besin zincirindeki organizmalar ise kabaca şu şekilde sıralayabiliriz. Tüm böcek türleri, kurtlar haricinde bitkilerin büyüyen filizleri de bu besin zinciri içinde yer alır.

Ayrıca fideler, tatlı mısırlar ve yumuşak meyveler gibi bitkilere de zarar verebilen kulağakaçan böceğinin topluca verdikleri zararları bitkilerdeki eksik dal ve yapraklardan anlayabilirsiniz. Kulağakaçan böceğinin verdiği zarar biçimi tırtıllarla benzerlik gösterebildiğinden ikisini karıştırmamak gerekir.

Ayırt etmek için dikkat etmeniz gereken şey, yaprakların çiğnenmiş kenarları, fazla sayıda düzensiz deliklerin olmasıdır ve bu gibi işaretler kulağakaçan böceğinin varlığını göstermektedir.

Ek olarak bahçelerde çilek, kayısı, böğürtlen, ahududu gibi meyvelere de saldıran kulağakaçan böceği yapısı itibari ile sert olan elma ve benzeri gibi meyvelere ise zarar veremez.

 

Kulağakaçan böceği ilaçlama

Eğer sizde evinizde kulağakaçan böceği istilası ile karşı karşıya kaldıysanız veya bahçenizde kulağakaçan böceğine ait izler görüyorsanız öncelikle kulağakaçan böceği istilasının boyutunu belirlemelisiniz ve sonrasında hemen profesyonel bir böcek ilaçlama firmasıyla görüşmelisiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı firma olan Bariyer ilaçlama olarak kulağakaçan böceği başta olmak üzere her türlü haşere ile mücadelenizde uzman ekimiz sayesinde hızlı ve kesin çözüme ulaşmanızı sağlıyoruz.

 

kulağakaçan böceği ilaçlama
kulağakaçan böceği ilaçlama

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *