Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Kırkayak İlaçlama

kırkayak ilaçlama

Kırkayak İlaçlama Uygulaması

Tüm haşere türünde olduğu gibi kişisel ilaçlama yöntemleri ile çeşitli haşereler ve tabi ki de kırkayak zararlılarından kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden evinizde karşılaştığınız kırkayak sorununun tek çözümü kırkayak ilaçlama yaptırmak olacaktır.

Bariyer ilaçlama olarak şirketimiz tarafından yapılacak kırkayak ilaçlama uygulamamız sonrasında evinizdeki tüm kırkayak ve çıyan zararlıları ilaçlama uygulamamızda kullandığımız ilaçlar sayesinde ortadan kalkacaktır. Burada belirtmek isteriz ki, kırkayak ve çıyan zararlılarının dışarıdan tekrar evinizi istila etmesinin önüne geçmek için size sunduğumuz izolasyon tedbirlerine harfiyen uymanız gerekmektedir.

Kırkayak ve kırkayak çeşitleri

Kırkayak zararlıları yavaş hareket eden canlılardır. Uzun segmentli vücut yapısına sahip olan kırkayak zararlıları eklembacaklılar şubesine ait olan çok bacaklılar sınıfındaki böcek türleridir.

Bacak türü bakımından birçok türe sahip olan kırkayak zararlıları 10.000 bacak türleri ile başı çekerler. Bir kırkayak canlısının bacak sayısı 36 – 400 arasında olabilmektedir. En fazla ayağı ile ayak sayısı bilinen kırkayak türünün ayak sayısı 750 adettir ve bu kırkayak türünün ismi ise illacme plenipes’dir.

Çıyan hangi familyadandır?

Athropoda olarak bilinen kırkayaklar eklem bacaklılar familyasının alt şubesindeki Myriapoda, yani çok ayaklılar sınıfından kuzen olan kırkayak canlıları aynı zamanda bu hiyerarşi içinde çıyan canlıları ile de birinci dereceden kuzen sayılabilirler İkisi arasındaki belirgin sayılabilecek farklarla birbirinden kesin olarak ayrılırlar. Vücut yapısı olarak halkalı bir forma sahip olan kırkayak canlıları tamda bu noktada çıyanla benzerlik göstermektedirler.

Kırkayak ömrü ne kadardır?

Kırkayak canlılarının ömrü veya yaşam süreleri ortalama 7 senedir. Üreme döneminde ise her bir kırkayak yuvalandıkları ortama ortalama 100 adet yumurta bırakırlar.

kırkayak ilaçlama
kırkayak ilaçlama

Eve kırkayak girmesi nedir ve evde kırkayak görmek neye işarettir?

Kırkayak ilaçlamasına neden olan eve kırkayak girmesinin birçok nedeni olabilir ama en önemli nedenlerinden biri kırkayakların dış ortamdan evlere muhtemel giriş yollarının olmasıdır.

Unutmayın! Kırkayak zararlıları ile mücadele etmek istiyorsanız mücadele öncelikle dış ortamlarda başlatılmalıdır.

Bu sebepten dolayı evlerinizdeki kırkayak ve diğer zararlılara giriş kapısı olacak zayıf noktaları tespit edilmesi ve bu alanların kapatılması gerekmektedir. Sonrasında bir kırkayak istilası durumu var ise ilaçlama gibi gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir ve bu durum oldukça da önemli bir durumdur.

Kırkayak neyi sever ve kırkayak tuvaletten çıkar mı?

Kırkayaklar en çok nemli ve ılıman yerleri severler ve buralarda yuvalanırlar. Kırkayak canlıları evlere daha çok su giderleri gibi alanlardan giriş yaparlar.

Kırkayak, banyo ve tuvalet giderlerinin etrafında belirirler. Buralarda beliren kırkayak çeşitleri yapısal olarak ince, uzun, küçük, pembe renkli solucana benzer şekillderde olurlar. Bu alanlarda bu türden kırkayak çeşitleri ile karşılaşırsınız.

Kırkayak evde nereye yuva yapar?

kırkayak ilaçlama
kırkayak ilaçlama

Nemli ve ılıman yerleri daha çok seven kırkayaklar, binalardaki ve bina bahçelerindeki toprak alanda, normal veya çatlak duvar aralarında, taşların altında serin bölgelerin çok olmasından dolayı yuva yaparlar.

Buralarda kırkayak ilaçlama uygulaması yapılmaz ise çok hızlı bir şekilde üreyerek çoğalırlar. Zamanla çoğalan kırkayaklar apartman içine de girmeye başlarlar. Bu aşamadan sonra kalorifer dairesi, çatı araları, merdiven dipleri gibi alt katlarda yuvalanan kırkayaklar görülür.

Evde kırkayak nasıl yok edilir?

Kırkayak ilaçlama hizmeti almadan kırkayak sorunundan kurtulmanız neredeyse imkânsız bir durumdur. Bunun haricinde kırkayakların tuvalet ve lavabolardan çıkma olasılığına karşın kişisel tedbir olarak akşamları mutfaktaki temizlik işini bitirdiğinizde su giderlerine beyaz sirke ile birlikte yarım fincan da karbonat dökebilirsiniz. Fakat bu tip çözümler geçici çözümler olacaktır.

 

Kırkayak Zararları

Kırkayak insana zarar verir mi?

Genelde zararlı haşereler grubunda yer alan kırkayak canlıları türlerine göre zararlılık durumları da çeşitlilik gösterir. Kırkayak ilaçlamasına kesin bir şekilde yapılmasını zorunlu kılan zehirli olanı olduğu gibi zehirsiz olan kırkayak türleri mevcuttur. Tekrarlayacak olursak zehirli olan kırkayak türleri çok tehlikelidir. Kırkayakların zehirli olan cinsleri ise çıyanlardır. Bu türler genellikle bina ve apartmanların içerisinde veya çevresinde görülebilmektedirler.

kırkayak ilaçlama
kırkayak ilaçlama

Kırkayak bitkiye zarar verir mi?

Kırkayak canlıları nemli ve serin ortamları sevdiklerinden bahçe ve tarla gibi ekili alanlardaki bitkilerin ve sebzelerin köklerini kemirirler. Bu şekilde bitkilerin gelişimini engellerler.
Kırkayakların ev ortamında yuvalanmaları ise saksı ve süs bitkilerinin diplerine yerleşerek olur. Burada bitkilerin köklerine zarar verirler.

Peki bizi kırkayak sokarsa ne olur?

Kırkayaklar ile çıyanların benzer özellikleri yavaş hareket etmeleri ve uzun bir vücut yapısına sahip olmalarıdır. Bunların yanında 36 – 400 arasında bacaklara sahiptirler.

Çıyanlara nazaran kırkayak canlılarında onlardan daha fazla bacak sayısına sahiptirler. Ayrıca çıyanlar ısırdıkları yerde belirgin bir ağrı oluşturarak yara yerinde renk değişikliği meydana getirebilirler. Ek olarak burada bir uyuşma ve nekroz ‘yani doku ölümü’ hissedilebilir.

kırkayak ilaçlama

kırkayak ilaçlama

Soktuktan sonra kırkayak öldürür mü?

Kırkayak soktuğunda insanı öldürmez. Bununla beraber çıyan sokmasında ise çıyan zehrinin insanlara karşı ölümcül bir tehlikesi de bulunmamaktadır. Fakat buna mukabil çıyan zehri insan vücudunda kaldığı süre içinde kişide ciddi bir şekilde sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmelerinden dolayı bu tip çıyan sokması durumlarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *