Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Kalkan Böceği Mücadelesi

kalkan böceği mücadelesi

Kalkan Böceği ve Kalkan Böceği İlaçlaması

Kalkan Böceği Mücadelesi

Kalkan böceği (Osuruk böceği) Pentatomidae

Osuruk böceği olarak da anılan kalkan böceği büyük, oval veya kalkan şeklindeki böcek türleridir. Bilimsel olarak hemiptera böcek takımının ve pentatomidae ailesinin bir üyesidir. Kalkan böceğinin diğer bir adı olan osuruk böceği ismini karnındaki bezlerde ürettiği kimyasalın kokusundan dolayı alırlar. Kalkan böceğinin ürettiği bu kokunun diğer avcılara karşı bir savunma mekanizması olabileceğini düşünene bilim adamları, kalkan böceği zararından dolayı bu böcek türlerinin diğer özelliklerini de araştırmaktadırlar.

Kalkan böceği kendi türlerine bağlı olarak yetişkin olanlarının fizyolojik yapısı yaklaşık 2 cm uzunluğa kadar

kalkan böceği mücadelesi
kalkan böceği mücadelesi

ulaşabilmektedir. Vücutlarının uzunluğuna paralel olarak genişliği de bir o kadar uzun bir böcek türüdür.

Ayrıca yetişkin konumundaki kalkan böceği ‘osuruk böceği’ oldukça iyi uçabilmektedirler. Kalkan böceklerinin uçuşları bittikten sonra kanatlarını sırtlarının üzerinde katlayarak tutarlar. Uzun olan ayakları da gövdelerinin yanlarından itibaren dışarıya doğru uzanır.

Kalkan böceğinin ‘osuruk böceği’ vücut renkleri de genellikle yeşil veya kahverengimsi bir renge sahiptir.

Henüz erişkinliğe ulaşmamış kalkan böcekleri nimf olarak adlandırılır ve vücut renkleri de siyah renkten sarımsı bir renge kadar değişebilir. Bu sebepler birçok nimf evresinde olaran kalkan böceği büyüdükçe birkaç kez renk değiştirir.

 

Kalkan Böceği Zararı

Kalkan böceğinin pek çok türü bitkilerle beslenirler. Bazı kalkan böcekleri tarladaki ve bahçelerdeki (fındık, domates, şeftali ve benzeri birçok ürüne) mahsullere ciddi anlamda zarar verebilirler. Kalkan böceğinin tarladaki ekinlere verdiği bu zararlarından dolayı kalkan böceği ilaçlama yapılarak sayılarının kontrol altına alınması gerekir.

 

Evlerde ve Yapılarda Kalkan Böceği

Familyasındaki diğer türlerine kıyasla kalkan böceğinin (kahverengi kokarca böceği) sonbahar mevsiminde evleri istila etme olasılığı çok daha yüksektir. Kalkan böceği sonbaharda evin veya çeşitli yapının içine girerek kışı burada geçirir. Yapılan gözlemler neticesinde bir evde yaklaşık 26.000’den fazla kalkan böceği ile karşılaşılmıştır. Yaşam süreleri ise yetişkinler de birkaç aydan bir yıla kadardır. Kalkan böcekleri eve girdikten sonra kış uykusuna geçerler ve bu şekilde kışın geçmesini beklerler.

kalkan böceği mücadelesi

kalkan böceği mücadelesi

Kalkan Böceği Evde Nasıl Gizlenir?

Kalkan böcekleri evlere yaz sonunda veya sonbaharda ısınmak için girerler ve girdikleri evi istila ederek evdeki zararlılara dönüşebilirler. Kalkan böceklerinin evlere giriş yerleri evdeki çatlak alanlardan, açık pencerelerden veya bazı boş buldukları deliklerden eve girerler. Eve giren kalkan böceği kış boyunca evde gizli kalırlar. Kış aylarını gizlenerek geçiren kalkan böceği ilkbahar aylarında aktif hale geçerler. Bu dönemde evden bir çıkış bulmak için evin içinde dolaşırken genellikle evin yaşam alanına çıkarak insanlara rahatsızlık verirler. Kalkan böcekleri evlerdeki duvar ve pencerelerin içinde kümelenirler.

kalkan böceği mücadelesi

kalkan böceği mücadelesi

Kalkan Böceği Mücadelesi

Evde kalkan böceği mücadelesi kapsamında ev sahipleri evlerini detaylı bir şekilde incelemeliler ve evlerindeki gördükleri çatlakları, oluşan açıklıkları kapatarak bu mücadelede önemli bir yol alabilirler.

Ayrıca evdeki tavan aralarında ve gezinme alanındaki havalandırma delikleri de kalkan böceği için bir ortak giriş noktaları olduğundan dolayı bu alanlara iyi bir şekilde bakılarak kontrol edilmeli, buradaki çatlak duvarlar onarılmalıdır.

Kalkan Böceği Evde İnsana Zarar Verir mi?

İnsanların evde kalkan böceği (diğer isimleri ile kokarca böceği veya osuruk böceği) ile temas etmeleri sonrasında insan vücudunda kızarıklıklar ve kaşıntılar meydana gelebilir. Aynı zamanda bu böceğin teması sonrasında gözler tahriş olabilir.

Ek olarak belirtmeliyiz ki, Kalkan böceği ile teması olan insanlarda kornes iltihabı adı verilen bir rahatsızlık ile de karşılaşılabilmektedir.

 

Kalkan Böceği İlaçlama Hizmeti

Bitkilerin öz suyu ile beslenen kalkan böceği istilasından, sorunundan kurtulmak ve bağlantılı olarak etrafa yaydığı kötü kokulardan

kalkan böceği mücadelesi

kurtulmak için yapılması gereken birçok yöntemin işe yaramadığı durumlarda Profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek alabilirsiniz. Bariyer ilaçlama olarak sizlerin hizmetinizdeyiz.

Bariyer ilaçlama olarak %100 garantili ve insan sağlığına zarar vermeyen yöntemleri kullanılarak yaptığı böcek ilaçlama uygulamaları ile sizleri kalkan böceği istilasından kısa bir süre içinde kurtaracağız. Kısa bir süre içinde kalkan böceği sorunundan kurtulmak için 7/24 bizi arayabilirsiniz.

Kaliteli ithal ilaçlama ürünlerimiz ile ilaçlama hizmeti veren firmamız, randevularına zamanında giderek sorunun kaynağına ulaşıp ortadan kaldırmayı amaç edinen hizmet anlayışı sayesinde ilaçlama sektöründe Türkiye’nin lider ilaçlama şirketidir.

 

KALKAN BÖCEĞİ İLAÇLAMA HİZMETİ

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

7 yorum

commenter

EZGİ

25 Kasım 2021

İşini büyük bir titizlikle ve ustalıkla yapan bir firma Bariyer ilaçlama ve haşere ilaçlama konusunda tek geçerim.

Cevap Yazın
commenter

SAVAŞ

25 Kasım 2021

Verilen hizmetten memnun kaldım. Fiyatı da gayet uygun. teşekkürler.

Cevap Yazın
commenter

MUSTAFA

30 Kasım 2021

Şu an tek tük banyoda haşerelere rastlıyoruz ama ilaçlama sonrasında hiçbiri yaşamıyor artık 🙂 Umarım bu şekilde devam eder.

Cevap Yazın
commenter

GÖKHAN

2 Aralık 2021

İlaçlama sonrasında gördüğüm böceklerin hepsi ölüydü artık. ilaçlama sonrasında ilk iki hafta da bunu daha yoğun olarak gördük böceklerin ölü yavrularını. Sonrasında onlar da yok oldu çok şükür.

Cevap Yazın
commenter

NESLİHAN

19 Aralık 2021

Soğukkanlı, hızlı ve kendinden emin hamlelerle ilaçlama hizmetini yaptılar. işlerinde profesyoneller. tavsiye ederim..

Cevap Yazın
commenter

DEMET

30 Aralık 2021

Kısa bir süre içinde dönüş yapıldı ve planlanan saatte ilaçlama için gelindi. Verilen hizmetten memnun kaldım

Cevap Yazın
commenter

FUAT

17 Ocak 2022

Soğukkanlı, hızlı ve kendinden emin hamlelerle ilaçlama hizmetini yaptılar. işlerinde profesyoneller. tavsiye ederim..

Cevap Yazın

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *

Destek İste..

  Bize Ulaşın

  E-Posta: info@bariyerilaclama.com
  Telefon: +90 216 641 93 93
  Adres: Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
  Çalışma Saatleri: Pazartesi’den Cumartesi’ye 07:30 – 19:00 Arası Kaliteli Hizmet
  Open

  Bariyer İlaçlama Müşteri Paneli