Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Evde Karasinek Neden Olur?

Evde karasinek neden olur?

Evde Karasinek Neden Olur?

Diğer sinek ve böcek türleri gibi karasinekler de barınmak için, yemek ve üremek için hareket ederler. Evde karasinek neden olur sorusuna cevap olarak tamda bu özellikler ışığında şunu diyebiliriz ki, ev ortamında rüzgar olmadığı gibi ne çok sıcaktır ne de çok serindir. Bu yüzden ev ortamı ısısı tüm bu ihtiyaçları karşılaması açısından dışarıdaki ortama göre daha iyi bir yaşam ortamı olmasından dolayı evde karasinek olur. Sinekler yaz aylarında serinliğin, kış aylarında da sıcak havayı ararlar ve bu tür ortamlarda hayatlarını sürdürürler. Konuyu kısaca özetleyecek olursak ev ortamı karasinekler için daha güvenli bir ortamdır.

Evde Karasinek Olması Ne Anlama Gelir

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi yağmur, ani soğuk olması gibi çeşitli hava şartları ve koşullarından dolayı sinekler sığınacak bir yer güvenli bir ortam aradıklarından dolayı kuru ve kapalı ortamlara kaçmaya çalışırlar. Bu aşamada hava şartlarının ani olarak değişmesinden dolayı evinizin camı ve kapısı açık ise karasineklerin ilk tercih edecekleri yer, bol bol yiyeceğin olduğu eviniz olacaktır.

Karasinekler Eve Nasıl Girer?

Evde karasinek olması karasineklerin eve nasıl girdiğinin sorusunu akıllara getirir. Karasinekler eve nasıl girer; karasinekler bir ev ortamına girmek için yapının hasar görmüş bir kısmında oluşan hava akımından veya diğer yapısal sorunlardan yararlanarak ev ortamına girebilirler.

Evde karasinek neden olur?

Evde karasinek neden olur?

Karasinekler sıcaklığı 28 °C olan her ortamda yaşadıkları için soğuk günlerde binalardan gelen sıcak hava akımlarına çekilirler. Bunun tam tersi daha sıcak günlerde ise tersine çekilirler.

Eve Karasinek Girmesi Ne Anlama Gelir

Evdeki karasinek istilasının en yaygın olan işareti bizatihi karasineğin kendisidir. İki kanatlarının birlikte çok hızlı bir şekilde çırpılması sonucu ortaya çıkan uğultu sesleri evde karasinek görmenin yanı sıra onların seslerini de bu şekilde evde rahatlıkla duyabiliriz. Ayrıca karasinek yumurtası, karasinek larvaları üreme materyallerinde yavrularken henüz bu aşamada onları sürünerek görülebiliriz.

Karasineğin Zararları Nelerdir?

Karasinekler ısırmaz fakat tifo, tüberküloz ve salmonelloz da dahil olmak üzere 100’den fazla farklı patojeni aktarabilirler. Evde karasinekler, çöp, dışkı ve diğer çürüyen maddelerle beslenirler. Bu aşamada bacaklarına ve ağızlarına bulaşan  hastalık yaratabilecek organizmalarını üzerlerine kondukları gıdaların yüzeylerini kirletirler. Karasineklerin sürekli dışkıladıklarını düşünürsek zararları bu sebepten bir kat daha artmış olmaktadır.

Evde Karasineklerden Kurtulma Yolları

Evdeki karasinekler eve dışarıdan girdiği için iç üreme alanları çok yaygın değildir fakat iç mekandaki çöp odaları veya çöp kovaları evdeki karasinekler için üreme alanları açısından uygun bir ortam sağlar ve bu alanlar devamlı kontrol edilmelidir. Evde karasineklerin üreme alanı belirli zamanlarda yeterince temizlenmez veya çöpler çıkarılmazsa sorun daha da büyümeye devam eder.

Evde karasinek neden olur?
Evde karasinek neden olur?

Evde karasinek istilasından şüpheleniyorsanız yapmanız gereken şey bir ilaçlama şirketi ile anlaşmak olacaktır. Bu aşamada evde karasinek yumurtalarının bırakıldığı noktalarını tespit etmek için alanında uzman lisanslı bir haşere kontrol uzmanı firma ile iletişime geçmelisiniz.

Evde karasineklerin yetiştirme ve çoğalma alanları temizlenmesinden sonra mevcut yetişkin karasineklerin ise ortadan kaldırılması yapılacak bir sonraki adım işlemlerdir.

Anlaşmış olduğunuz haşere kontrol şirketinin alanında uzman ekipleri evdeki karasinek istilasının şartlarına göre karasinek yemi, karasinek uygulamaları veya karasinek tuzakların kullanımını içerebilecek karasinek sorununu ortadan kaldıracak bir ilaçlama planı geliştirecektir. Plan dahilinde yapılacak ilaçlama sonrasında evdeki karasinek sorunundan kurtulmuş olursunuz.

Evde karasinek ilaçlama uygulaması sonrasında ev sahibi olarak size düşen bazı görevler olacaktır. Bu görevler kapsamında evdeki çöpü düzenli olarak çıkarmanız gerekmektedir. Ayrıca ağzı kapaklı çöp kovaları kullanmanız çok önemlidir. Bu tip önlemler çöp kutularının çevresinde sinek oluşumunu önleyecektir ve evde karasinek olmasının önüne geçileceği gibi karasineklerin evde kalmalarını caydırmaya yardımcı olacaktır.

Evde karasinek neden olur?
Evde karasinek neden olur?

Ek olarak eğer evcil bir hayvan besliyorsanız karasineklerin üreme alanlarının gelişmesinin ve genişlemesinin önüne geçmek için evcil hayvan atıkları mutlaka ama mutlaka temizlenmelidir.

Kişisel olarak alınacak bir diğer tedbir ise, karasineklerin eve girmesini önlemek adına kapı ve pencerelere ince örgülü elekler yani sineklikler uygulanması doğru bir davranış olacaktır. Eğer bu sineklikler varsa yırtık olup olmadığından emin olunmanız gerekmektedir.

Evde karasinek sorununun önüne geçmek adına bulunduğunuz ortamların ilaçlamasına önem vermelisiniz. Unutmamalıdır ki bu ilaçlama işlemi profesyonel ekipler tarafından periyodik olarak tekrarlanmalıdır. Bariyer ilaçlama olarak karasinek ilaçlama uygulamalarında her zaman yanınızdayız.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *