Şahinbey Caddesi No:107

Çekmeköy / İstanbul

+90 216 641 93 93

Hemen Destek Al

Dantel Böceği İlaçlama

dantel böceği ilaçlama

Dantel böceği ve dantel böceği ilaçlama

Dantel böceği ilaçlama uygulaması ile ortadan kaldırabileceğiniz dantel böceği, genelde yeşillikler ile kaplı olan ağaç ve çalılarda bu

bitkilerin özleri emerek beslenirler. Dantel böceği görünümleri ise renksiz bir yapıdadır, ayrıca benekli ve kesikli bir şekilde görünür. Öte yandan bu böceklerin şeffaf yapıdaki kanatlarını ve renksiz olan göğüs kafesini renkli olan küçük hücrelerinin örtmesi bu böceklere dantel görünüm kazandırmıştır. Görünümlerinden dolayı bu böceklere halk arasında dantel böceği denmektedir.

Dantel böceğinin familyası Amerika kıtasına ait olan Corythucha arcuata yani Amerikan tahtakurusuna dayanmaktadır. Ülkemizde ile en bilinen isminin haricinde güvercin biti veya dantel sineği olarak da bilinmektedirler. Dantel böceklerinin yüzlerce çeşit türleri bulunmaktadır ve bu her birbirinden farklı olan tür sadece tek bir bitki türü ile beslenir.

Bu sebepten dolayı peyzaj uygulamalarında ortama birbirinden farklı çeşitteki bitkilerin ekilmesi yapılır ki bu böcek türünün olabilecek dantel böceği istilasının önüne bu şekilde geçilmiş olunur.

Ev ortamında kumaş gibi yüzeylere yapışırlar. Her ne kadar sallarsanız sallayın kumaş yüzeylerine yapışan bu böcekler yüzeyden kesinlikle ayrılmazlar ve bu yüzden tek tek çıkarılması gerekir. Daha önceki paragraflarda da bahsettiğimiz gibi istilacı olmasının yanında yapışkan olma özelliğine de sahip olan dantel böceği türleri rüzgarın yardımı ile ağaçlı bölgelerden gelirler. Bu doğal durumla birlikte dantel böceği ilaçlama yaptırarak bu olumsuz durumu kökten çözmüş olursunuz.

dantel böceği ilaçlama

dantel böceği ilaçlama

Dantel böceğini ne yer?

Bilim insanlarının araştırmaları sonucunda bitkilerin öz suyu ile beslenen dantel böceği, çalılıklar ile beraber özellikle meşe ağaçlarının yapraklarında emgi yaparak ağaçlarda ciddi zararlar ve tahribatlar meydana getirirler. 

Dantel böceği insanı ısırır mı?

Yazımızın başında dantel böceğinden bahsettiğimiz gibi bu böcekler ağaç ve çalılıklar gibi bitkilerin öz suyuyla beslendiklerinden dolayı biz insanların dantel böceklerinin ısırma ihtimali ile tedirgin olmamıza gerek yoktur. Öte yandan bu böceklerin ısırık atmaları olsa da bu ısırıklar çok çok küçük düzeyde ısırıklar olur. Peki dantel böceği ilaçlaması yaptırmayacak kadar bu böceklerin hiç mi zararı yok derseniz, tabi ki şunu da belirtmekte fayda var, cildi hassas olan ve alerjik bir durumu olan kişilerde zararlı olabilmektedirler.

dantel böceği ilaçlama

dantel böceği ilaçlama, dantel böceği zararlı mıdır?

Dantel böcekleri zararlı mı?

Konu üzerinde araştırma yapan bilim insanları ve bu alanda deneyimli uzmanlara göre dantel böceği ısırgan bir yapıya sahiptir fakat özel durumu olan hassas insanlar haricinde, insanlar için çok fazla olumsuz durumu yoktur ve zararsız böceklerdir. Bu böcekler her ne kadar zararsız gibi görünse de yayılımları kısa sürede olduğundan çok fazla alana bir anda yayılabilme potansiyelleri vardır. Bu yüzden şunu diyebiliriz ki, başka türler açısından problem oluşturur. Yapışkan olan bu böcekler şehir içinde yürüyen insanlara yapışırlar ve evleri de istila ederek insanları bu yönden de fazlası ile rahatsız ederler.

Öte yandan bazı vatandaşların beyanlarına göre dantel böceklerinin çok yapışkan oldukları, camların açıldığında hemen evin içerisine girmeleri, balkonlara asılan çamaşırların üzerlerine yapışmaları ve ayrıca silkelemeyle bile yapıştıkları zemini bırakmıyor olmaları ve bu yüzden insanların bu böcekleri yapıştıkları yüzeyden tek tek almaları gerektiğini görmekteyiz. Vatandaşların devam eden beyanlarına göre kişisel önlemler kapsamında sinek ilaçları ile ilaçlamalarının bile hiçbir şekilde bu dantel böceklerinden kurtulmak için faydasının olmadığı yönündedir. Öte yandan, kancalı gibi bir böcek olduğunu belirten vatandaşlar bu dantel böceğinin yapışmasından sonra vücutta kaşıntığını belirtmişlerdir.

Şehir içinde dantel böceği istilası durumunda hem kamu alanlarda hem de evlerde dantel böceği ilaçlama uygulamasının yaptırılması önem teşkil etmektedir.

Peki dantel böceğini ne öldürür?

Her böcek türünün olduğu gibi dantel böceklerini de avlayan böcek türleri vardır. Bu yüzden Bariyer ilaçlama olarak sizlere tavsiyemiz dantel böceğini avlayan avcı böcek türlerini yok eden böcek ilaçları kullanmaktan kesinlikle kaçınmanız yönde olacaktır. Dantel böceklerini yok edeyim derken bunları avlayan böcek türlerini yok ettiğinizde bu sefer bitkinin dantel böceklerine karşı doğal savunması da ortadan kalkmış olacaktır. Bu sefer de bitkileriniz için zararlı olacak kırmızı örümcek akarı problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tüm bu kişisel önlemlerin yerine alanında uzman olan böcek ilaçlama şirketleri ile meseleyi kökten çözümleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz :

Cevap Yazın

Bu iletişim sayfasında gösterilen e-posta adresi. Required fields are marked *